Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DKF “GAG”: NOC 12 PAŹDZIERNIKA

28 marca godz.18:00

Zapraszamy na pokaz najnowszego filmu francuskiego reżysera Dominica Molla („Tylko zwierzęta nie błądzą”, „U pana Marsa bez zmian”) – zdobywcy 6 Cezarów i trzymającego w napięciu thrillera o śledztwie, które staje się obsesją!DKF “GAG”: NOC 12 PAŹDZIERNIKA
28 marca 2023, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł / w kasie kina, 16 zł / online: https://bilety.bok.bialystok.pl/
Prowadzenie spotkania: dr Tomasz Adamski
Film powstał na podstawie głośnej we Francji książki „18.3: Une année à la PJ” Pauline Guény, która przez rok mieszkała z brygadami kryminalnymi wersalskiej policji sądowej.
Dominik Moll w swoim nowym filmie odsłania kulisy pracy wydziału kryminalnego. Choć opowieść ujęta jest w formułę trzymającego w napięciu thrillera, wydaje się, że drobiazgowy portret zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości, jest tu istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki.
Prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, może się nią okazać tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją.
Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa.
Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.
Prasa o filmie:
Klimatyczne i fascynujące kino.
Boyd van Hoeij, The Film Verdict
Doskonale obsadzony i nakręcony z ekscytującą dyscypliną.
Lisa Nesselson, Screen International
Ten przeszywający thriller wykorzystuje gatunkowy szablon, by zgłębić kwestię przemocy, płci i policji we współczesnej Francji.
Jordan Mintzner, Hollywood Reporter
Film Molla przypomina francuską wersję „Zodiaka”.
Fabien Lemercier, Cineuropa
Wybrane nagrody i festiwale:
2023 – 6 nagród CEZAR w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy aktor drugoplanowy, Najlepszy reżyser, Najbardziej obiecujący aktor, Najlepszy dźwięk, Najlepszy scenariusz adoptowany
2023 – Nagrody Lumiere: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz, nominacje: Najlepszy reżyser, Najlepszy scenariusz, Najlepsza muzyka, Najlepsze zdjęcia
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, sekcja Cannes Premiere
2022 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Brukseli, Konkurs Główny

Szczegóły

Data:
28 marca
Godzina:
18:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://bok.bialystok.pl/wydarzenie/dkf-gag-noc-12-pazdziernika/

Miejsce wydarzenia

Kino Forum
ul. Legionowa 5
Białystok, podlaskie 15-281 Polska
Telefon:
85 742 15 15