Poznaj wady i zalety wiaty na samochód

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu stało się nie tylko luksusem, ale również koniecznością. Praca, czy też codzienne obowiązki wymagają częstego przemieszczania się. Rodziny przeprowadzają się poza granice dużych miast, gdzie lokalna komunikacja nie zawsze jest w stanie sprostać potrzebom osób pracujących lub uczących się poza miejscem zamieszkania. Często na jedną rodzinę przypadają nawet trzy samochody, jak zatem zabezpieczyć je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi? W dzisiejszym artykule poruszymy temat wad i zalet wiat na samochód.

Projekt GC73 - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym z kolekcji Muratora, inż. Ryszard Fabrowski
Projekt GC73 – Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym z kolekcji Muratora, inż. Ryszard Fabrowski

Wady

  • Brak skutecznej ochrony przed silnym wiatrem

W związku z tym, że wiaty na samochód są zazwyczaj wykonane jako konstrukcja otwarta, nieposiadająca ścian – nie chronią one naszych aut od silnego wiatru. Takie zjawiska pogodowe jak huragany, tornada czy nawałnice, mogą z łatwością uszkodzić nasz samochód, a nawet spowodować uszkodzenie samej wiaty. W przypadku trudnych warunków atmosferycznych, wiaty nie stanowią zatem skutecznej ochrony dla samochodu.

  • Brak skutecznej ochrony przed mrozem

Podobnie jak w przypadku wiatru, również mróz będzie bezlitosny dla naszego auta usytuowanego pod wiatą. Kiedy wychodzimy z domu w zimowy poranek, nasze auto nie przywita nas ciepłym wnętrzem. Będziemy musieli poświęcić trochę czasu aby go nagrzać i odszronić szyby, światła i lusterka. Gdy do mrozu dojdzie śnieżyca, to opuszczenie samochodu i przemieszczenie się do domu, nie będzie należało do przyjemności. 

  • Zajęcie sporej przestrzeni na posesji 

Wiata wymaga odpowiedniej przestrzeni i wygodnego usytuowania na posesji. Wjeżdżając na działkę, powinniśmy bez zbędnych manewrów móc wjechać pod wiatę. Jednocześnie, wiata nie może znajdować się z zbyt dużej odległości od domu, bo będzie to po prostu niewygodne. Należy też pamiętać, że każdy wiata potrzebuje powierzchni pod zabudowę, zmniejszając tym samym użytkowy obszar działki. Budując sporą wiatę na dwa lub trzy auta, możemy już nie mieć przestrzeni dla grillową altanę, oczko wodne czy relaksacyjne miejsce w ogrodzie. 

Zalety

  • Oszczędność czasu i pieniędzy

Wiaty na samochód pozwalają zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Projekty wiat są tanie, a ich proces budowy jest stosunkowo prosty, co przekłada się na atrakcyjne koszty realizacji. Wiatę w lekkiej konstrukcji drewnianej możemy zrealizować w ciągu kilku dni, a dodatkowo – nie będziemy musieli zmagać się z żadnymi formalnościami urzędowymi. 

  • Zabezpieczenie przed deszczem, gradem i śniegiem

Omawiając wady wspominaliśmy już, że zabezpieczenie przed wiatrem czy mrozem będzie mało skuteczne. Jednakże, w przypadku deszczu, śniegu i gradu  – skutecznie ochronimy nasze auto. Nie będziemy musieli odśnieżać całej karoserii, a jedynie odszronić newralgiczne miejsca. Opady gradu, który czasem może pokaźnie uszkodzić blachę, nie będą już zagrożeniem dla naszego samochodu.  

  • Zwiększenie trwałości pojazdu

Dzięki ochronie, jaką zapewniają wiaty na samochód, karoseria naszego samochodu zyska na żywotności. W mniejszym stopniu narazimy go na korozję, dzięki czemu zmniejszymy koszty ewentualnych napraw.  

  • Wielofunkcyjność wiaty

Wiata garażowa nie musi zostać przeznaczona tylko i wyłącznie na samochód. Część wiaty możemy przeznaczyć na stanowisko dla motoru i rowerów oraz na narzędzia ogrodowe i drewutnię. Jeśli zdecydujemy się na częściowe zabudowanie wiaty ścianami, to w tak wygospodarowanym pomieszczeniu gospodarczym zmagazynujemy także akcesoria samochodowe, opony i inne potrzebne przedmioty. 

Wiaty na samochód są korzystnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo swojego pojazdu oraz chcą zaoszczędzić czas i pieniądze. Niemniej jednak, należy pamiętać o ich wadach takich jak brak skutecznej ochrony przed silnym wiatrem czy zmniejszenie użytkowej przestrzeni na posesji. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że wiata na samochód może stanowić przydatne miejsce do przechowywania różnych rzeczy. 

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów i wiat samochodowych od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Reklama