Wiosenny wysiew warzyw. Jakie warzywa warto wysiać w kwietniu?

Kwiecień to czas, kiedy powoli zapominamy o zimie. Ogrodnicy i działkowicze ruszają z radością na swoje grządki, by siać i sadzić ulubione warzywa. Początek wiosny, wzrastająca temperatura i coraz dłuższe dni to optymalny czas na zaplanowanie i wykonanie własnego warzywniaka. Poniżej podajemy, jakie warzywa wysiewać w kwietniu, by na koniec sezonu zebrać obfite plony.  

Termin siewu – ważna rzecz!

Czas wysiewu nasion to jeden ze strategicznych czynników wpływających na rozwój roślin. Wiosenna pogoda potrafi być kapryśna i nie zawsze pozwala na realizowanie zaleceń producentów nasion. Dlatego oprócz teorii, trzeba brać pod uwagę panujące warunki. Odpowiednio ciepła, lekko wilgotna gleba to idealne środowisko dla kiełkujących nasion. Kwiecień to czas, kiedy takie warunki właśnie panują. Odpowiednio przeprowadzony, terminowy siew to zwiększenie szans na zdrowe, dorodne plony, które zachwycą nas smakiem.

Jak przygotowujemy miejsce siewu

Reklama

Sam siew to tylko jeden z etapów uprawy. Aby go dobrze przeprowadzić, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Grunt w warzywniku najlepiej przygotować jesienią. Przekopany i nawieziony będzie wymagał mniejszego wysiłku wiosną. Jeśli prace przygotowawcze nie zostały wykonane jesienią, musimy zabrać się za nie wiosną, optymalnie kilka tygodni przed siewem. Kiedy ziemia osiądzie, przygotowujemy grządki. Zazwyczaj odległości zagonków są podane na opakowaniach nasion, zaś głębokość siewu uzależniona od wielkości nasion. Niektóre z nasion wymagają specjalnych zabiegów przed siewem np. moczenia. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami na opakowaniu nasion.

Jakie warzywa w kwietniu do gruntu, a jakie na rozsadę?

W kwietniu można wysiewać już wszystkie najpopularniejsze warzywa, Zaczynamy od rodziny strączkowych. Bób i groch doskonale radzą sobie przy wczesnowiosennej aurze. Na siew fasoli trzeba poczekać do końca miesiąca. Przez pierwszą połowę miesiąca dobrze jest wysiać cebulę i pietruszkę korzeniową. W drugiej części miesiąca na grządki siejemy buraki ćwikłowe, pory i skorzonerę. Przez cały miesiąc mamy możliwość wysiewu marchwi, pietruszki naciowej, sałaty, szpinaku, kopru ogrodowego oraz rzodkiewek. Na ostatnie kwietniowe dni pozostaje nam wysiew ciepłolubnej kukurydzy cukrowej. Kwiecień to także doby moment na przygotowanie rozsady kalarepy i brokułów. Dla zapominalskich jest ostatni dzwonek na wysiew pomidorów. Przy późniejszych siewach warzywa te będą miały problem z zawiązywaniem i dojrzewaniem owoców, plon będzie nikły i mało smaczny.

Szukasz nasion sałaty do swojego ogrodu? Kliknij tutaj i sprawdź ofertę.

Co dalej po siewie? Kiedy nasiona spoczęły już na wyznaczonych miejscach, pozostaje nam troskliwie się nimi zająć. Teraz najważniejszym elementem jest optymalny poziom wilgotności. Tylko systematyczne, umiarkowane podlewanie zapewni kiełkującym nasionom odpowiednie warunki. Oprócz regularności ważna jest technika. Świeżo przygotowane grządki podlewamy delikatnym, rozproszonym strumieniem, aby nasiona nie zostały wypłukane na powierzchnię

Reklama