Blacharstwo samochodowe najczęściej kojarzy się z prostowaniem i naprawianiem karoserii, czyli wierzchniej części nadwozia pojazdu. To oczywiście prawda, choć większość warsztatów oferuje znacznie szerszy pakiet usług z tym związanych. Kiedy warto skorzystać z pomocy blacharza samochodowego? Przeczytaj poniższy artykuł!
Jeśli zależy Ci na estetyce i dobrej kondycji swojego pojazdu, chcesz utrzymać jego wysoką wartość rynkową bądź masz za sobą wypadek czy kolizję, koniecznie musisz wiedzieć, czym jest blacharstwo samochodowe. Dowiedz się, kiedy warto skorzystać z usług w tym zakresie! Ta wiedza może Ci się przydać, gdy będziesz w potrzebie.
Usługi blacharskie – musisz je znać!
Mianem blacharstwa samochodowego określa się realizację usług związanych z przywracaniem karoserii pojazdów ich świetności. Najczęściej wykonywanymi realizacjami są więc m.in.:
- naprawa zardzewiałej karoserii;
- naprawa powypadkowa karoserii;
- wymiana poszycia błotnika;
- wymiana progów;
- usuwanie wgnieceń w karoserii (także po gradobiciu i innych uszkodzeniach);
- montaż i demontaż elementów karoserii.
W warsztacie samochodowym tuż obok blacharza pracuje lakiernik samochodowy, ponieważ usługi lakiernicze przeważnie wykonywane są w tym samym czasie. Pozwala to zadbać kompleksowo o stan auta oraz jego świetny wygląd. W procesie renowacji powinny być wykorzystywane te same materiały, które wcześniej były użyte do tworzenia powłoki fabrycznej. Nowa powłoka lakiernicza nie powinny odbiegać od tej pierwotnie nałożonej przez producenta pod względem koloru czy parametrów ochronnych. Lakiernictwo samochodowe chroni karoserię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zmniejsza ryzyko powstawania ognisk rdzy oraz sprawia, że pojazd prezentuje się jak po wyjechaniu z salonu.
Blacharstwo samochodowe po kolizjach i wypadkach
Doświadczony blacharz samochodowy realizuje również usługi na rzecz klientów, którzy doznali uszkodzenia samochodu w przebiegu kolizji, stłuczki, wypadku. Usuwanie skutków kolizji może odbywać się drogą usług blacharskich, jak również samego lakierowania czy samego usuwania wgnieceń bez malowania. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który zaproponuje optymalne postępowanie dopasowane do potrzeb danego pojazdu. Po każdym wypadku konieczna jest wizyta u blacharza.
Pamiętaj, że bez względu na przyczynę i charakter uszkodzeń karoserii, najrozsądniej będzie skorzystać z profesjonalnych usług. Tym bardziej że często ceny można negocjować indywidualnie, można również skorzystać z naprawy bezgotówkowej. To niezwykle istotne, ponieważ likwidacja wgnieceń czy ognisk rdzy na własną rękę oznacza realne zagrożenie dla lakieru.
Ile kosztują usługi blacharskie?
Ostateczna cena za wykonane usługi zależy od wielu czynników, zwłaszcza wielkości i rodzaju szkód. Może być ona zarówno niska, jak i bardzo wysoka. Dlatego najlepiej współpracować z warsztatem, który informuje klienta przed rozpoczęciem realizacji napraw o docelowych kosztach. Taka firma powinna przygotować niezbędne dokumenty zawierające m.in. listę przewidywanych zmian i napraw, które klient najpierw akceptuje.