Leasing a najem długoterminowy – jakie są różnice?

Reklama

W trakcie budowania firmowej floty samochodów zawsze warto wziąć pod uwagę wszystkie dostępne opcje pokrycia kosztów takiej inwestycji. Na ten moment najpopularniejsze rozwiązania dla przedsiębiorców to: leasing oraz najem długoterminowy auta. Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia? Przejrzyj poradnik, a dowiesz się, jaka forma pokrycia kosztów zakupu aut do firmowej floty jest najkorzystniejsza i dlaczego.

Czym charakteryzuje się najem długoterminowy auta?

Najem długoterminowy samochodu do firmowej floty działa podobnie, jak leasing, ale z tą różnicą, że do miesięcznej raty zaliczana jest: część odsetkowa, część kapitałowa, ubezpieczenie wraz z GAP pojazdu oraz koszty usług dodatkowych.

A zatem w ramach miesięcznej raty najmu długoterminowego płacisz za kompleksową obsługę pojazdu, nie martwiąc się o codzienną, bezawaryjną eksploatację.

Umowa najmu długoterminowego auta do firmowej floty wyróżnia się przede wszystkim:

  • stałą miesięczną ratą bez ukrytych kosztów,
  • limitem kilometrów narzuconym przez leasingodawcę,
  • dwoma opcjami zakończenia umowy: wykup auta lub zwrot do firmy leasingowej,
  • miesięcznie płacisz tylko ubytek wartości pojazdu, a nie jego całą wartość.

Najem długoterminowy ma sens wtedy, kiedy nie chcesz martwić się o formalności i techniczne kwestie związane z eksploatacją samochodu w firmowej flocie. W ramach najmu używasz wygodnie pojazdu, zyskując niższą miesięczną ratę bez żadnych ukrytych wydatków.

Na czym polega leasing na firmowy samochód?

Leasing samochodowy np. operacyjny to najczęściej wybierane rozwiązanie przez wielu przedsiębiorców w Polsce. W ramach takiej umowy możesz wykupić pojazd będący przedmiotem umowy leasingowej, a kwota wykupu w wielu przypadkach to zaledwie 1% wartości samochodu, czyli naprawdę niewiele.

Kluczowe wyróżniki leasingu samochodowego to:

  • możliwość skorzystania z zerowej opłaty wstępnej,
  • miesięczna rata to koszt spłaty całej wartości auta podzielonej na części adekwatne do czasu trwania umowy,
  • na koniec trwania umowy trzeba wykupić samochód zgodnie z wartością resztową,
  • nie ma tu żadnych limitów przebiegu.

A zatem na leasing firmowy warto zdecydować się wtedy, kiedy chcesz bez żadnych ograniczeń korzystać z samochodu i jednocześnie planujesz wykupić pojazd po zakończonej umowie.

Usługi dodatkowe dla umowy najmu długoterminowego i leasingu – poznaj ofertę mLeasing

Jeśli chcesz mieć pewność, że podpisywana umowa leasingu albo najmu długoterminowego auta potrzebnego do firmowej floty będzie naprawdę korzystna, koniecznie weź pod uwagę propozycję finansowania w mLeasing. Oprócz korzystnych warunków spłaty zyskasz też dostęp do szeregu usług dodatkowych takich, jak:

  • pełne ubezpieczenie pojazdu, które nie przekracza 2,5% kosztów finansowania w skali roku i jest rozliczane na fakturę,
  • pakiet assistance,
  • wsparcie skoordynowanego serwisu samochodowego,
  • ochronę opon,
  • kartę paliwową dla przedsiębiorstwa.

Jeśli budujesz firmową flotę samochodów i szukasz atrakcyjnych ofert finansowania, koniecznie sprawdź propozycję mLeasingu. To naprawdę ciekawa oferta, dzięki której sporo zaoszczędzisz i będziesz komfortowo korzystać z floty samochodów w firmie.

Czy leasing i najem aut do firmowej floty ma jakiekolwiek wspólne cechy?

Pomiędzy leasingiem a najmem długoterminowym występuje wiele różnic, ale także podobieństw. Cechy charakterystyczne wspólne dla obydwu form finansowania to:

  • brak konieczności inwestowania firmowego kapitału,
  • optymalizacja podatkowa, dzięki włączeniu miesięcznych rat w koszty uzyskania przychodu,
  • mniejsze obciążenie budżetu firmy – najem i leasing operacyjny są dostępne nawet z zerową wpłatą początkową.

Warto też dodać, że każdy z wymienionych wariantów finansowania zakupu nowego auta do firmowej floty jest tańszy i łatwiej dostępny w porównaniu np. do kredytu bankowego dla przedsiębiorstwa.

Reklama

Reklama