Reklama

Podpisano umowy na renowację i zakup strojów ludowych i historycznych

Wsparcie o łącznej wysokości 120 tys. zł otrzymało 13 podlaskich organizacji. Dzięki przyznanym dotacjom będą mogły przyjąć nowych członków, udoskonalić stroje, kupić nowe i przez to jeszcze skuteczniej prezentować podlaską kulturę w kraju i na świecie. W środę, 24 kwietnia, wicemarszałek Marek Olbryś podpisał umowy na przekazanie dofinansowania, podkreślając jednocześnie znaczenie tej inicjatywy.


Natomiast przedstawiciele Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód” zauważyli, że wiele z tych największych i najdłużej działających grup rekonstrukcyjnych na terenie kraju nieprzypadkowo wywodzi się właśnie z Podlaskiego.

Historia regionu nie wiąże się jednak tylko z wojskowością. Istotny jest także podlaski folklor. Jego reprezentanci także mogli liczyć na wsparcie od samorządu.

– Niedawno przystąpiła do nas duża grupa dzieci, które chcą kultywować tradycje regionalne. Brakowało nam właśnie strojów dla nich i właśnie na nie przeznaczymy dotacje. Dzięki temu młodzież będzie mogła reprezentować zarówno Podlaskie, jak i cały region nadbużański na licznych koncertach w Polsce i za granicą – mówił Wojciech Ofman, prezes stowarzyszenia „Klekociaki”, którego zespół zajmuje się tańcem i śpiewem ludowym.

Wsparcie otrzymało też m.in. Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych „Stacja Łapy”  na zakup garderoby w ramach projektu „Łapska scena folkloru”, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Kolno „Integracja” na stroje regionalne dla grupy wokalnej działającej w ramach Klubu Seniora w Borkowie, a także Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” na doposażenie w białoruskie stroje ludowe tanecznego zespołu młodzieżowego „Lawonicha”.

Pełna lista dofinansowanych działań w załączniku.

Dawid Korpacz
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama