Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rodzinne Warsztaty Wielkanocne

16 marca

Poprowadzi je znana z telewizji Magda Rutkowska. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi (7+) na warsztaty wykonywania pisanek.

Podczas spotkania pisankarka pokaże jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Można będzie samodzielnie ozdobić wydmuszkę tradycyjną metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki. Pani Magda zaprezentuje tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowie też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy będzie mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu.

Udział w warsztatach jest płatny w wysokości 30 zł od osoby. Prosimy o wpłaty do 13 marca 2024 r. na konto Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku: nr 80 1240 5211 1111 0000 4928 4175 wpisując w tytule: „Rodzinne Warsztaty Wielkanocne” oraz imię i nazwisko osób, których wpłata dotyczy.


Każde zgłoszenie wymaga oddzielnego wypełnienia formularza. (Przykładowo: rodzic z dwójką dzieci musi przysłać trzy formularze).

Formularz zgłoszenia – godz. 11:00

Formularz zgłoszenia – godz. 14:00


Magda Rutkowska wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

www.mocdekoracji.pl
www.facebook.com/MagdaRutkowskaCOM

Szczegóły

Data:
16 marca
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pikpodlaskie.pl/event/rodzinne-warsztaty-wielkanocne-2024/

Miejsce wydarzenia

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Jana Kilińskiego 8
Białystok, podlaskie 15-089 Poland
Telefon:
504078846
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Telefon:
504078846
Adres e-mail:
promocja@pikpodlaskie.pl
Zobacz witrynę: Organizator