Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rodzinne warsztaty wielkanocne

25 marca

Poprowadzi je znana z telewizji Magda Rutkowska. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi na warsztaty wykonywania pisanek.

Zapraszamy na II turę warsztatów na godzinę 13:30

Limit miejsc na godzinę 11:00 został wyczerpany

Podczas spotkania pisankarka pokaże jak w prosty sposób przygotować piękne pisanki na Wielkanoc. Będzie można samodzielnie ozdobić wydmuszkę metodą batikową, czyli przy pomocy gorącego wosku i szpilki. Pani Magda zaprezentuje tradycyjne wzory ludowe malowane przez gospodynie w naszym regionie, opowie też o dawnych zwyczajach wielkanocnych. Po warsztatach każdy będzie mógł zabrać swoją pięknie zapakowaną pisankę do domu.

Magda Rutkowska wychowała się w Lipsku nad Biebrzą, gdzie tradycje pisankarskie były i nadal są bardzo żywe.

Zarówno moja babcia Kazimiera Wnukowska, jak i mama Barbara Rutkowska wykonywały tradycyjne ozdoby i malowały pisanki wielkanocne techniką batikową. Jako dziecko bardzo lubiłam i nadal lubię ten niezwykły okres przygotowywania pisanek, który sprzyja wspólnym rozmowom, wspólnemu spędzaniu czasu, kiedy w domu unosi się charakterystyczny zapach pszczelego wosku. Niezwykle miło wspominam także czas, kiedy wspólnie z babcią wykonywałyśmy choinkowe ozdoby ze słomy i bibuły. Byłam zachwycona tym, jak babcia z kilku słomek oraz kolorowej bibuły potrafiła stworzyć niezwykłe cudeńka.

Twórczyni wspomina, że zawsze lubiła słuchać opowieści babci o tym, jak w czasach jej dzieciństwa wszelkiego rodzaju dekoracje wykonywano własnoręcznie. Szczególnie ciekawe były historie i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Od początku w rodzinie twórczyni podkreślano, jak ważne jest ocalenie tradycji od zapomnienia i przekazanie jej kolejnym pokoleniom. To właśnie rodzinne zamiłowanie do tradycji i jej pielęgnowanie sprawiło, że Marta Rutkowska rozpoczęła swoją działalność edukacyjną w zakresie tradycyjnego zdobnictwa obrzędowego.

www.mocdekoracji.pl
www.facebook.com/MagdaRutkowskaCOM

Cena warsztatów: 5 zł/os.

Sprzedaż w Spodkach PIK od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00.

lub

Płatność przelewem:

Formularz dla osób płacących przelewem

Szczegóły

Data:
25 marca
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pikpodlaskie.pl/event/rodzinne-warsztaty-wielkanocne/

Miejsce wydarzenia

Spodki PIK
ul. św. Rocha 14
Białystok, Podlaskie 15-879 Poland
Telefon:
85 744 68 63
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia

Organizator

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
Telefon:
504078846
Adres e-mail:
promocja@pikpodlaskie.pl
Zobacz witrynę: Organizator