Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

QUO VADIS (koncert inscenizowany)

27 maja godz.19:00

zł60 – zł120

QUO VADIS, F. Nowowiejski, koncert inscenizowany w reż. Piotra Półtoraka27-28 maja i 11-12 czerwca 2022 r.
Duża Scena OiFP, ul. Odeska 1
Monumentalne oratorium „Quo vadis” Feliksa Nowowiejskiego, w reżyserii Piotra Półtoraka, oparte na powieści polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza, zabrzmi w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Na Dużej Scenie przy Odeskiej pojawi się około 140 wykonawców. Podczas koncertu wraz z Orkiestrą OiFP wystąpi Chór pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej oraz troje wybitnych solistów – Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojciech Gierlach (bas). Całość poprowadzi znakomity włoski dyrygent Massimiliano Caldi. Wydarzenie uświetni występ artystów baletu OiFP i tancerzy gościnnych w choreografii przygotowanej przez Alicję och, a całość wzbogaci specjalna oprawa multimedialna, zainspirowana powieścią Sienkiewicza.
Album z oratorium „Quo vadis”, nagrany przed sześcioma laty z udziałem Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza oraz solistów Wioletty Chodowicz, Roberta Gierlacha i Wojciecha Gierlacha, w 2018 roku otrzymał porównywalną z literackim Noblem najwyższą światową nagrodę fonograficzną – International Classical Music Award (ICMA). Płyta zebrała liczne, bardzo pochlebne recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie „Gramophone” i dostała tytuł płyty miesiąca portalu MusicWeb International. W ubiegłym roku natomiast „Quo vadis” z udziałem Orkiestry i Chóru OiFP oraz solistów zostało zarejestrowane na płycie DVD i rozpowszechnione wśród włoskich melomanów, w ramach projektu „Quo vadis w Rzymie”.
Oratorium Feliksa Nowowiejskiego po raz pierwszy zostało wykonane w 1907 r. w Usti nad Łabą. Zostało entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. W okresie międzywojennym było wykonywane ponad 200 razy, w kilkunastu językach, w krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Nowowiejski jest autorem muzyki do „Roty” Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz „Pod sztandarem pokoju”, oratorium „Powrót syna marnotrawnego”, opera „Legenda Bałtyku”, pieśń „Marsylianka wielkopolska”, utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne – w tym ok. 600 pieśni.

Szczegóły

Data:
27 maja
Godzina:
19:00
Koszt:
zł60 – zł120
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Opera i Filharmonia Podlaska – ul. Odeska
ul. Odeska 1
Białystok, 15-406 Polska
Telefon:
85 732 23 31
Zobacz stronę Miejsce wydarzenia