Reklama

Zauważmy rośliny na swojej drodze. Warsztaty Dzień Dziecka z Muzeum Podlaskim w Białymstoku Noc Muzeów 2022 w Muzeum Podlaskim w…

Inspiracją spotkania jest Rok Botaniki ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 2022 roku. W ramach wydarzenia odbędzie się prelekcja Iwony Zinkiewicz pracownika Nadleśnictwa Supraśl, a następnie warsztaty malowania toreb z tkaniny wzorami roślinno – kwiatowymi. Inspiracji uczestnicy poszukają  we wnętrzach Kamienicy Cytronów pod kierunkiem pracownika muzeum Aliny Dębowskiej – Jankiewicz. Przyjrzymy się meblom w stylu secesyjnym i art deco, zajrzymy do serwantek, gdzie na porcelanie  z przełomu XIX/XX wieku odnajdziemy znane nam rośliny i kwiaty.

Rośliny od wieków były dla człowieka bardzo ważne, albowiem  przede wszystkim dostarczały pożywienia, ale także lekarstw, materiału na ubrania i opału, były wykorzystywane do budowy domów. Motywy roślinne zdobiły wnętrza mieszkalne, jak i przedmioty codziennego użytku. Współcześnie społeczeństwo coraz bardziej odizolowuje się od naturalnego środowiska. Naturalne surowce pozyskiwane z roślin zastąpiły substancje syntetyczne. Jednak w związku z obecnymi zmianami klimatu powinniśmy zwracać większą uwagę na rośliny, albowiem wpływają w ten sposób na nasze najbliższe środowisko a także  klimat naszej planety.

Liczba osób ograniczona: 25 osób, wiek 8+, wstęp bezpłatny, materiały zapewniają organizatorzy. Prace wykonane w ramach warsztatów stają się własnością uczestnika.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama