Reklama

Przed nami Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych – święto muzyki i tradycji Rozpoczyna się podla…

PIK w Białymstoku przez ostatnie lata starał się chronić tradycyjne tkactwo poprzez realizację projektów poświęconych tej pięknej dziedzinie. To ostatni dzwonek, aby zatroszczyć się o to rzemiosło i uczyć młode pokolenie tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła.

Wielki Festiwal Tkactwa z radziuszką w roli głównej

– To już trzecia edycja festiwalu, który ma na celu promocje tego tradycyjnego rzemiosła. Zaczynamy od części warsztatowej, w której przewidzianych jest pięć różnych warsztatów. Pragniemy też zaprosić wszystkich mieszkańców regionu na dwa festiwalowe dni (9-10 lipca), podczas którego będzie można zapoznać się z dziełami twórców oraz technikami tkactwa. Pierwszego dnia zapraszamy, aby mieszkańcy przynieśli swoje prace albo schowane głęboko tkane wyroby, możne odkryjemy jakieś talenty, albo białe kruki – mówiła Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku i koordynatorka projektu Podlaskie Sploty.

Organizatorzy chcą zaznajomić odbiorców festiwalu ze szczególną techniką tkania, czyli radziuszką. Niegdyś bardzo powszechna technika z wykorzystaniem lnu i bawełny, nie jest już tak popularna wśród młodych tkaczek.

– Jestem zadowolona, że co raz więcej młodych ludzi interesuje się tkactwem. To jest bardzo budujące, że praca naszych babć i prababć jest doceniana i widoczny jest powrót do korzeni. Buduje to więź międzypokoleniową i pokazuje nam sens naszego istnienia  – powiedziała tkaczka Irena Ignaciuk, która poprowadzi warsztaty z tkania, podczas tegorocznej edycji festiwalu.

W warsztatach będzie uczestniczyła Katarzyna Daniewicz, która z zamiłowania, w wolnym czasie zajmuje się tkactwem, a podczas festiwalu pomoże uczestnikom w zrozumieniu schematów tkania.

– W zeszłym roku byłam uczestniczką takich warsztatów i pokochałam tkactwo całym sercem. W tej edycji pomogę w zrozumieniu i przetłumaczeniu na tzw. „ludzki język” schematów tkackich. Będziemy robić wizualizację kodów z zeszytów tkackich – podsumowała Katarzyna Daniewicz, która brała udział w zeszłorocznych warsztatach.

tkactwo. podlaskie sploty-4.jpg

W programie festiwalu przewidziane są warsztaty tkackie, wystawy oraz piknik.

  • Warsztaty radziuszki, sejpaku, tkaniny dwuosnowowej, tkania chodników i pereborów. Każdy z pięciu warsztatów będzie trwał sześć dni. Odbędą się one w okresie od 13 czerwca do 24 lipca. Program zajęć obejmuje prezentację gotowych prac wykonanych w danej technice, omówienie techniki, przygotowanie krosna do pracy, osnucie, wytkanie i wykończenie tkaniny. Warsztaty poprowadzą uznane tkaczki, mistrzynie w swoich dziedzinach i technikach: Irena Ignaciuk, Sabina Knoch, Karolina Radulska, Marta Bajko. Na warsztaty można zapisać się tutaj.
  • 9 lipca o godz. 17 pod Spodkami odbędzie się Wystawa Tradycyjnych Tkanin Mieszkańców Białegostoku;
  • 10 lipca w godz. 11-18 w Parku Konstytucji 3 Maja zostanie zorganizowany Piknik Tkacki. W programie: pokazy i warsztaty tkania na krosnach w wielu technikach, animacje dla dzieci oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz Kapeli Batareja.

Projekt „Podlaskie Sploty” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

***

W ramach Podlaskich Splotów udało się przeszkolić wiele osób w pięciu różnych technikach tkackich, a wystawy starych tkanin ludowych można było podziwiać nie tylko w Białymstoku, ale także w gminach: Gródek, Narewka, Zabłudów i Krynki.

tekst, fot.: Paulina Dulewicz
red.: Aneta Kursa

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama