Reklama

Debata o mowie nienawiści

W obecnych czasach mowa nienawiści, agresja słowna, hejt – to stwierdzenia odmieniane przez wszystkie przypadki. By przeanalizować te negatywne zjawiska, pojawiające się coraz częściej w naszej przestrzeni oraz zastanowić się, jak je ograniczyć, prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza na debatę pod hasłem „Życie publiczne bez mowy nienawiści?”.

Dyskusja rozpocznie się w czwartek, 28 lutego o godz. 17.30, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Św. Rocha 3.

Motywacją do organizacji debaty były okoliczności śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Białostocki samorząd chce w ten sposób nie tylko dołączyć do dyskusji, ale także inspirować działania, które przyczynią się do złagodzenia dyskursu w przestrzeni publicznej.

– Tego typu inicjatywy nie przynoszą od razu spektakularnych efektów, są jednak bardzo potrzebne. I chociaż jedną debatą nie zlikwidujemy mowy nienawiści, to zwracając uwagę na problem stopniowo przyczyniamy się do ograniczenia tych negatywnych zachowań –powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Do udziału w spotkaniu – w roli panelistów – zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk, reprezentujących także różne światopoglądy: profesor Małgorzata Kowalska – filozof z Uniwersytetu w Białymstoku, Anna Błaszczak-Banasiak – reprezentująca Rzecznika Praw Obywatelskich, o. Ludwik M. Wiśniewski – dominikanin, redaktor Łukasz Warzecha – tygodnik „Do Rzeczy” oraz dr Konrad Szamryk – językoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku. W roli prowadzącego debatę wystąpi dziennikarz Konrad Piasecki.

– Zapraszam mieszkańców do rozmowy na ten ważny temat. Liczę na to, że w spotkaniu wezmą udział także ci, którzy kształtują język debaty publicznej: radni, posłowie i senatorowie reprezentujący naszą społeczność w parlamencie, a także przedstawiciele mediów. Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pokazało, jak blisko jest od agresji słownej do agresji fizycznej. Czas powstrzymać nienawiść – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Udział w debacie otwarty jest dla białostoczan. Konieczna jest rejestracja poprzez wysłanie maila na adres: debata@um.bialystok.pl. Potwierdzeniem rejestracji będzie zwrotna wiadomość.

Reklama

Źródło Urząd Miejski Białystok