Reklama

Człowiek 100-lecia w Białymstoku

Wiele znakomitych postaci jak: Jakub Szapiro, Seweryn Nowakowski, Mikołaj Kawelin, Mordechaj Tenenbaum, Stanisław Bukowski, Irena Białówna, Edward Kisiel, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk i Tomasz Frankowski – to dziesiątka „Białostoczan 100-lecia”.

Zostali wybrani przez specjalną kapitułę i uhonorowanych z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Nazwiska ogłoszono we wtorek (19 lutego) podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej, której zwieńczeniem był koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Podczas uroczystej gali prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył tytuły „Człowieka 100-lecia” przyznane dziesięciu osobom, bez których nasze miasto w minionym stuleciu byłoby inne. Laureaci zostali wybrani spośród stu osób żyjących w różnych etapach mijającego stulecia, będących ambasadorami Białegostoku. Sto nominowanych osób zostało przedstawionych w specjalnej, okolicznościowej publikacji. Ponadto uczestnicy gali mogli obejrzeć w foyer opery wystawę przedstawiającą te postacie. Jej autorem jest Jerzy Hungendorfer. Spośród tej galerii zasłużonych dla miasta powołana przez prezydenta kapituła wybrała dziesięciu laureatów.

– Przedwojenny Białystok był miastem wielu wyznań, kultur i narodowości. Dziś chcemy oddać hołd zarówno dziesięciu wyróżnionym białostoczanom, jak też tym bezimiennym, którzy o to miasto walczyli i je budowali – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczając statuetki nagrodzonym. Dziękuję wszystkim, którzy wybrali Białystok na swoje miejsce do życia i pracy. Życzę, abyśmy nadal potrafili budować wspólnotę i byli dumni z Białegostoku.

Po uroczystym ogłoszeniu laureatów tytułu „Człowiek 100-lecia” odbył się koncert „Mazowsze Niepodległej”. Podczas występu zostały wykonane zarówno utwory patriotyczne, nawiązujące do historycznych wydarzeń z 1918 roku, jak i najsłynniejsze utwory z bogatego repertuaru zespołu. Koncert to specjalny projekt, który został przygotowany w 2018 r. z okazji podwójnego jubileuszu: 70-lecia powstania zespołu oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. „Mazowsze” zabrało zgromadzoną w operze publiczność w niezwykłą, barwną podróż po wielu regionach Polski. Pełen energii i rozmachu koncert zrobił niezapomniane wrażenie na widzach.

Reklama

Źródło Urząd Miejski Białystok

Reklama