» CUPRA prezentuje Tavascan Extreme E Concept

CUPRA prezentuje Tavascan Extreme E Concept

Autor: Piotr S.  Dodano: 2021-09-07

Wyświetlono: 38 razy

CUPRA prezentuje Tavascan Extreme E Concept

CUPRA wychodzi z propozycją następcy samochodu wyścigowego e-CUPRA ABR XE1. To CUPRA Tavascan Extreme E Concept, którego światowa premiera ma miejsce podczas targów IAA Mobility w Monachium. W konstrukcji nadwozia modelu zastosowano włókna lniane, dzięki czemu produkcja pojazdu jest bardziej przyjazna środowisku.

foto © Cupra

CUPRA jest pierwszą marką motoryzacyjną, która ogłosiła swój udział w formule Extreme E. CUPRA Tavascan Extreme E Concept to w pełni elektryczny model marki zaprojektowany w Barcelonie. W zamyśle inżynierów, design nowego Tavascana Extreme E ma wyznaczać kierunek wzornictwa dla przyszłej, seryjnej produkcji. Hiszpański producent zdradza, że auto pojawi się na rynku w 2024 roku.

 

– Mocno wierzymy w projekt Extreme E. Elektromobilność, zrównoważony rozwój i równość płci w motosporcie to główne wartości łączące markę i formułę Extreme E. Nowa CUPRA Tavascan Extreme E Concept to dowód ciężkiej pracy całego zespołu, którą wykonujemy, aby móc rywalizować w przyszłym sezonie wyścigów – mówi Antonino Labate, Dyrektor ds. Strategii, Rozwoju Biznesu i Operacji w CUPRA.

 

Ewolucja elektrycznego samochodu terenowego

Projekt przodu i tyłu nowego modelu znacznie się różni od e-CUPRY ABT XE1 debiutującej w pierwszej serii wyścigów Extreme E. Reflektory są usytuowane w trzech trójkątnych grupach po obu stronach pojazdu, a oświetlenie umieszczono w ramie, stworzonej w technologii druku 3D. Możliwie duży zakres wykorzystania włókien lnianych w produkcji, pozwolił zrezygnować z mniej ekologicznych elementów z włókna węglowego. Dodatkowo nie miało to negatywnego wpływu na osiągi – materiał można obrabiać w ten sam sposób, uzyskując potrzebne kształty i parametry wymagane przez inżynierów. Jest to technologia, którą można w łatwy sposób dostosować do pojazdów produkcyjnych.

 

Z kolei użyte w nowym modelu części drukowane w 3D pozwoliły na większą zdolność adaptacji – można je stworzyć w zaledwie sześć godzin. Oznacza to, że niezależnie od rodzaju awarii, komponenty da się modyfikować w bardzo krótkim czasie bez konieczności stosowania skomplikowanych i drogich narzędzi.

 

Osiągi i detale dostosowane do formuły Extreme E

Nowa CUPRA Tavascan Extreme E Concept została wyposażona w baterię litowo-jonową o pojemności 54 kWh, umieszczoną za kokpitem, aby zapewnić lepszy rozkład masy na tylnej osi pojazdu. Samochód może osiągnąć prędkość od 0 do 100 km/h w około 4 sekundy, spełniając tym samym przepisy serii wyścigowej.

 

Nadwozie pojazdu zostało wykończone w barwach, które pomogą wyróżnić się niezależnie od warunków pogodowych, w których się ściga – arktycznych, pustynnych, lodowcowych czy oceanicznych. Tradycyjnie postawiono również na miedziane akcenty. Widać je między innymi na teksturach nadwozia oraz tworzących efekt 3D, nakładających się liniach logotypu CUPRA na boku pojazdu.

Źródło: Cupra, Mototarget
 Pisaliśmy również
» Światowa premiera CUPRA UrbanRebel Concept
» CUPRA powalczy w Kopenhadze o trzecie z rzędu zwycięstwo w serii PURE ETCR
 Inne artykuły

» Nissan LEAF w roli taksówki 2021-09-02
  LEAF 2019 Elektryczne taksówki należące do działającej w rejonie Zielonej Góry korporacji Evity pokonały łącznie już ponad milion kilometrów. Operator ten, który swoją działalność rozpoczął w styczniu 2020 roku udostępniając klientom 5 w pełni elektrycznych Nissanów LEA… więcej »

» Światowa premiera CUPRA UrbanRebel Concept 2021-09-02
  CUPRA UrbanRebel Concept CUPRA przedstawia wizję nowego w 100% elektrycznego pojazdu miejskiego jako samochodu o odważnym i dynamicznym wyglądzie ze sportowym zacięciem. CUPRA UrbanRebel Concept zadebiutuje wraz z otwarciem nowego CUPRA City Garage w Monachium podczas targów IAA Mobil… więcej »

» Trzecie miejsce dla Mitsubishi w rankingu J.D. Power 2021 2021-09-02
  Firma Mitsubishi Motors North America, Inc. (MMNA) ogłosiła, że zajęła trzecie miejsce wśród 32 marek motoryzacyjnych w badaniu J.D. Power 2021 U.S. Initial Quality Study (IQS), które mierzy nastroje konsumentów po 90 dniach posiadania nowego pojazdu. Mitsubis… więcej »

» Online’owa, światowa premiera Audi grandsphere concept 2021-09-01
  Po Audi skysphere concept, cztery pierścienie prezentują kolejnego przedstawiciela nowej rodziny trzech pojazdów koncepcyjnych: Audi grandsphere concept. W ten sposób marka rodem z Ingolstadt ilustruje swoją wizję progresywnego luksusu, mobilności jutra oraz p… więcej »

» 30 lat współpracy Mazdy i Bose 2021-08-31
  Rok 1991 zapoczątkował partnerstwo technologiczne, które trwa od trzech dekad i obejmuje wiele modeli samochodów. Od czasu, gdy trzydzieści lat temu Mazda i Bose rozpoczęły współpracę nad modelem Mazda RX-7 trzeciej generacji, obie firmy kontynuują rozwój inno… więcej »

Źródło: Mototarget.pl

Reklama