Reklama

Zmęczone oczy od pracy przy komputerze

Masz zmęczone oczy od pracy przy komputerze? Już teraz zadbaj o wzrok, korzystając z odpowiednich okularów, które chronią nasze oczy przed szkodliwym niebieskim światłem emitowanym przez monitor.

  1. Niebieskie światło emitowane z monitora – jak się chronić?
  2. Jakie okulary do komputera wybrać?
  3. Okulary zerówki i powłoka antyrefleksyjna
  4. Suchość oczu – jak rozwiązać ten problem?

Nawet jeśli nie nosisz na co dzień okularów, do pracy przy komputerze warto mieć jedną, odpowiednią parę. Mowa tu oczywiście o tak zwanych okularach zerówkach ze szkłami, które chronią nasz wzrok przed szkodliwym niebieskim światłem. Jesteś zainteresowany rozwiązaniem tego rodzaju? Już teraz sprawdź, jakie okulary do komputera będą odpowiednim rozwiązaniem.

Niebieskie światło emitowane z monitora – jak się chronić?

Jak skutecznie chronić się przed niebieskim światłem emitowanym przez monitor? Najlepszym rozwiązaniem będą okulary do komputera z odpowiednią powłoką antyrefleksyjną. Jeśli codziennie spędzasz wiele godzin przed monitorem, okulary ochronne to produkt, w który musisz zainwestować! Zadbaj o swój wzrok już teraz.

Jakie okulary do komputera wybrać?

Zanim zdecydujesz się na konkretne okulary do komputera, koniecznie umów się na wizytę u lekarza okulisty, optometrysty lub refrakcjonisty. Warto zbadać dokładnie kondycję naszego wzroku i sprawdzić, jakie jeszcze funkcje powinny spełniać nasze okulary ochronne. W trakcie badania lekarz przeprowadza również wywiad środowiskowy. Często pyta o stanowisko pracy, ile czasu wpatrujesz się w ekran monitora, ile czasu spędzasz przed telewizorem i czy jesteś kierowcą. Biorąc pod uwagę Twoje odpowiedzi, ostatecznie dobierze szkła okularowe z najlepszymi dla Ciebie powłokami.
Chociaż często wybiera się okulary z antyrefleksem, to coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się specjalne rozwiązania z soczewkami z filtrem niebieskiego światła. Soczewki te nazywa się między innymi Blue Resistant (nazwy mogą różnić się w zależności od marki). Są w stanie zagwarantować wielogodzinną pracę przed monitorem, niwelując uczucie zmęczenia i suchości oczu. Dodatkowo skutecznie ograniczają odblaski, a także ograniczają emisję bardzo szkodliwego dla naszego wzroku promieniowania. Gwarantujemy, że dzięki okularom z soczewkami tego rodzaju Twój komfort pracy i życia codziennego znacząco wzrośnie!

Okulary z soczewkami z filtrem światła niebieskiego do doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dużo pracują przy komputerze lub innych urządzeniach elektrycznych. Poleca się je pracownikom korporacji, informatykom, a także osobom, które – na przykład – zajmują się rejestrowaniem pacjentów. Opcja ta jest dostępna nie tylko przy standardowych okularach korekcyjnych, ale i przy tak zwanych zerówkach. Soczewki z filtrem światła niebieskiego skutecznie chronią naszą siatkówkę przed uszkodzeniami, a same oczy przed suchością i zmęczeniem. Odpowiednie zabezpieczenie naszego wzroku przed szkodliwym światłem z monitora niweluje także ewentualne problemy ze spaniem oraz bóle migrenowe. Jeśli na co dzień zmagasz się ze wspomnianymi wyżej problemami, koniecznie sięgnij po okulary z soczewkami z filtrem światła niebieskiego.

Na rynku możesz znaleźć także okulary do komputera z żółtymi soczewkami. To również skuteczne rozwiązanie, które zmniejsza uczucie zmęczenia oczu, ale w przeciwieństwie do wspomnianych wyżej rozwiązań, te mają jedną wadę. A mianowicie zmieniają barwy, które widzimy na ekranie komputera. Żółtych soczewek nie poleca się zatem fotografom czy grafikom.

Okulary zerówki i powłoka antyrefleksyjna

Dużą popularnością cieszą się okulary z antyrefleksem, które skutecznie wspomagają nasz wzrok przy codziennej pracy przed komputerem. Powłoka antyrefleksyjna doskonale niweluje ilość świetlnych refleksów. Często poleca się także rozwiązania z dodatkową powłoką antystatyczną. To szkła okularowe, które nie przyciągają żadnych latających w otaczającym nas powietrzu mikroelementów czy kurzu. Dzięki temu łatwiej utrzymać okulary z czystości. Dostępne są także opcje z powłoką elektrostatyczną. Przy monitorach typu CTR szkła okularowe z powłoką elekstrostatyczną skutecznie zatrzymują elektromagnetyczne promieniowanie. Najczęściej powłokę antystatyczną i antyelektrostatyczną stosuje się razem – nawzajem wzmacniają swoje działanie.

Suchość oczu – jak rozwiązać ten problem?

Kiedy dużo wpatrujemy się w monitor i rzadziej otwieramy oraz zamykamy oczy, możemy odczuwać tak zwaną suchość oczu. Tego rodzaju sytuację nazywa się często zespołem oka biurowego. Dlaczego tak ważne jest częste zamykanie i otwieranie oczu? Ponieważ każde mrugnięcie oczyszcza i skutecznie obmywa całą powierzchnię gałki ocznej, jednocześnie uzupełniając wszelkie braki związane z cieczą łzową. Należy pamiętać, że ciecz ta pokrywa nasze oko bardzo cienką warstwą.

Jak poznać, że mamy do czynienia z suchością oczu? Do najczęstszych skutków zalicza się pieczenie i swędzenie oczu, uczucie ucisku, ból, uczucie zmęczenia czy łzawienie. Niekiedy także możemy mieć do czynienia z nadwrażliwością na światło oraz uczuciem obecności jakby ciała obcego tuż pod powieką.

Na suchość oczu poleca się między innymi sztuczne łzy oraz różnego rodzaju preparaty, których celem jest nawilżenie oczu. Ponadto warto często otwierać okno, by mieć dostęp do świeżego powietrza. Należy także pamiętać o krótkich, ale częstych przerwach. Specjaliści polecają także pamiętać o mruganiu, szczególnie jeżeli ktoś często siedzi przed ekranem komputera i często występuje u niego zmęczeniu oczu.

Reklama