Zielone dywaniki MItsubishi

Mitsubishi Motors w kooperacji z firmą Toray Industries Inc., opracował dywanik samochodowy nowej generacji. Cechuje go wyjątkowo duża trwałość oraz wykorzystanie kombinacji roślinopochodnej żywicy – kwasu polimlekowego (PLA) i włókien nylonowych.
Nowy dywanik jest drugim z serii oryginalnych produktów motoryzacyjnych „Green Plastic”, które koncern stworzył na bazie roślinopochodnych żywic. Zadebiutuje w jednym z nowych modeli Mitsubishi Motors w 2006 roku, jeszcze przed opracowanym wcześniej materiałem służącym do wykończenia wnętrza. PLA jest żywicą pochodzenia roślinnego, która jako składnik poszczególnych produktów nie będzie przyczyniać się do wzrostu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Wytwarzana jest przy użyciu kwasu mlekowego powstającego w wyniku fermentacji cukru otrzymywanego z trzciny cukrowej lub kukurydzy. PLA będzie składnikiem nitek dywanu na jego powierzchni stykającej się z wykładziną podłogową. Inżynierowie Mitsubishi Motors poprawili znacznie trwałość materiału, która pozostawiała w przeszłości nieco do życzenia. Było to możliwe dzięki dodaniu specjalnego modyfikatora i nylonowych włókien, które wydatnie zwiększyły odporność produktu na światło słoneczne i ścieranie.
Wyniki badań prototypu dywanika wykonanego z PLA i nylonowych włókien potwierdziły, iż w przypadku tego produktu mówić można o 40% redukcji emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życiowym w porównaniu z dywanikami, w które obecnie wyposażone są samochody produkowane przez Mitsubishi Motors.
autor: Bstok.pl
Źródło Mitsubishi

Reklama