Reklama

Wielkanoc w podlaskich instytucjach kultury

Święta Wielkanocne za pasem, a to doskonały czas, aby poznać i zrozumieć tradycje, jakie są z nimi związane. Szeroką ofertę wydarzeń na ten przedświąteczny czas oferują wojewódzkie jednostki kultury.


Warsztaty dla osób dorosłych „Przepis na Wielkanoc” 23 marca

Będzie to okazja do rozmowy o tym, co charakteryzuje podlaskie zwyczaje wielkanocne, i jak zmieniały się one na przestrzeni wieków. Uczestnicy dowiedzą się ile żółtek potrzeba, by upiec doskonałą wielkanocną babkę, bądź jaki jest idealny przepis na mazurka. Samodzielnie przygotują też wielkanocne stroiki. 

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim

Placówka wraz z Bielskim Domem Kultury organizuje Jarmark Wielkanocny. Zaplanowano go na 2 kwietnia, czyli w Niedzielę Palmową. Na Placu Jana Pawła II będzie można zakupić ozdoby i stroiki świąteczne, biżuterię, upominki oraz regionalne przysmaki.  


Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

W Skansenie przed Wielkanocą prym wiodą pisanki i palmy. Po raz pierwszy odbędą się tam targi pisanki lipskiej, a pisankarki z Lipska będą nie tylko sprzedawać swoje prace, ale też pokażą, jak wygląda zdobienie jaj techniką batiku szpilkowego.  I Targi Pisanki Lipskiej odbędą się już w najbliższą niedzielę, 26 marca w godz. 11 – 15. Również w tym czasie Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej przygotowało dla rodzin warsztaty z wykonania tradycyjnych palm wielkanocnych. 

Warsztaty pisankarskie dla dorosłych 1 kwietnia

Podczas warsztatów z udziałem twórców ludowych można nauczyć się m.in. trudnej sztuki zdobienia jaj metodą batiku lejkowego. Zgłoszenie na warsztaty należy wysłać na adres: edukacja@pmkl.pl 

Warsztaty pisankarskie w ramach Rodzinnej Niedzieli w PMKL 2 kwietnia

PMKL zaprasza także rodziny z dziećmi do nauki zdobienia jajek wielkanocnych za pomocą techniki batiku szpilkowego. Zajęcia poprowadzi pisankarka Krystyna Krahel. Chętni do udziału w warsztatach mogą zgłosić chęć udziału pisząc na adres mailowy: edukacja@pmkl.pl.

Więcej informacji znajduje się tutaj.  


Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Ciechanowieckie muzeum tradycyjnie przed Wielkanocą organizuje Regionalny Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej. W tym roku odbywa się 25. Edycja wydarzenia. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) na placu przed Muzeum Rolnictwa. W tym dniu w Ciechanowcu zaplanowano także wielkanocny jarmark.

Więcej informacji znajduje się tutaj.


Podlaski Instytut Kultury

Na Jarmark Wielkanocny w Białymstoku zaprasza również Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki. Wydarzenie odbędzie się 2 kwietnia na placu przed Spodkami Podlaskiego Instytutu Kultury.

Podczas jarmarku odbędzie się m.in. konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, w którym udział może wziąć każdy kto przyniesie własnoręcznie zrobioną gałązkę wielkanocną.

Początek jarmarku o godz. 10., a ogłoszenie wyników o godz. 16.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Edyta Chodakowska-Kieżel, Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa 
fot.: Kamil Timoszuk

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama