”Suszarki” wychodzą z krzaków

 Przyczyną blisko 40 proc. wypadków, w których giną ludzie jest nadmierna prędkość. Od września Policja rozpoczyna aktywne i dynamiczne kontrole z wykorzystaniem wideorejestratorów i fotoradarów. Już teraz ujawnia wszystkie miejsca, w których można się spodziewać oznakowanych patroli z ręcznymi miernikami prędkości.

Podlaska policja dysponuje obecnie 3 fotoradarami, ale jeszcze w tym roku pojawią się na masztach 4 następne. Ale to nie koniec walki o ograniczenie prędkości. Zdaniem Policji najskuteczniejszym narzędziem oddziaływania na kierowców łamiących prawo będą nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Do końca roku po całym województwie będzie się poruszać 8 takich aut., które będą musiały przejachać w patrolu przynajmniej 200 km. Trasy te będą zmieniane. Tym samym oprócz zarejestrowania przekroczenia prędkości policjanci z drogówki mogą udokumentować inne wykroczenia (np. nieprawidłowe wyprzedzanie, przekroczenie linii ciągłej itp.).

Już w tej chwili można znaleźć w internecie kompletne wykazy miejsc, w których należy się spodziewać kontroli predkości przy pomocy słynnych ”suszarek”. Tym samym ulega likwidacji tzw. policja ”krzakowa” – jest to decyzja podyktowana innym, skuteczniejszym sposobem pomiaru prędkości (fotoradary, wideorejestratory), innymi zadaniami prewencyjnymi i represyjnymi dla policjantów z drogówki (kontrola trzeźwości). Jest to także jeden z elementów antykorupcyjnej strategii wewnątrz Policji.

 

Reklama