Bez alkoholu też można się bawić

Oznacza odpowiedzialność za wszystko: od ułożenia menu jedzeniowego recepcji – aż do zatroszczenia się o sposób, w jaki po imprezie goście mają dotrzeć bez kłopotów do domu. Jesteś człowiekiem odpowiedzialnym więc jako dobrego gospodarza powinno interesować cię bezpieczeństwo bliskich i przyjaciół.
Co gospodarz imprezy wiedzieć powinien:
 Od kawy się nie trzeźwieje – na to trzeba czasu.
 Piwem i winem można się upić tak samo jak mocniejszym alkoholem.
 Duża puszka piwa, szklanka coolera (piwa z sokiem – 350 g) i kieliszek wina zawiera tyle samo alkoholu, co niecała „pięćdziesiątka” wódki.
 Wygląd danej osoby nie świadczy o jego lub jej trzeźwości.
 Dodatki do alkoholu wcale go nie rozcieńczają. Napoje gazowane – jak woda sodowa albo tonic powodują szybsze wchłanianie alkoholu. Soki owocowe i nektary świetnie maskują smak alkoholu – a więc można wypić go więcej.
Party biurowe
 Gdy urządzasz przyjęcie firmowe dla personelu w restauracji czy barze hotelu – zawsze zadbaj o możliwość noclegu dla gości (bezpłatnie lub z dobrym rabatem) tak, by nie musieli martwić się tego wieczora o powrót własnym samochodem do domu w „stanie wskazującym na spożycie”.
 Alternatywnie – należy gościom „po drinkach” zapewnić transport do domu taksówką lub wynajętym mikrobusem. Dobrze jest również umówić się, iż ktoś nie będzie pił – aby osoby spożywające alkohol do domu.
 Nigdy nie namawiaj do picia alkoholu!
 Jeżeli party przewiduje „Open Bar” dla gości (tj. bezpłatne drinki) należy zadbać o to, by ten bar był obsługiwany przez kwalifikowanego barmana – który potrafi odmówić obsługi osób wyraźnie nietrzeźwych, a także nieletnich.
 Dobrym pomysłem jest zorganizowanie wśród pracowników konkursu na najlepszy koktajl bezalkoholowy.
Planowanie imprezy z klasą
Przy organizacji imprezy gospodarz musi być przygotowany na wszelkie niespodziewane zdarzenia – jeśli ma być to uroczystość naprawdę udana dla wszystkich. Dla odpowiedzialnego gospodarza dobra zabawa to także pewność, iż goście wrócą bezpiecznie do domu. Dbałość o bezpieczeństwo kierowców jest jego ważnym obowiązkiem – tak więc poniżej zamieszczamy istotne wskazówki, jak wydać dobre party i wciąż przestrzegać pewnych reguł.
 Przyjęcie musi mieć swój plan – konkursy z nagrodami, amatorskie przepowiadanie przyszłości, itp., ponieważ angażuje to gości w jakąś aktywność i ogranicza konsumpcję alkoholu; pozwala ponadto na dłużej zapamiętać imprezę jako coś fajnego.
 Gdy goście potwierdzają udział w imprezie – dobrze jest uzgodnić, iż jedna osoba w danej grupie będzie niepijącym kierowcą.
 Należy bezwzględnie zapewnić dosyć jedzenia – by zapobiec piciu alkoholu „na pusty żołądek”.
 Nie zaleca się podawać zbyt wielu słonych przekąsek (paluszków, krakersów, chipsów, itp.) ponieważ wzmagają one pragnienie – głownie alkoholowe.
 Dla kierowców i osób niepijących alkoholu należy przygotować napoje bezalkoholowe lub koktajle.
 Do kompozycji alkoholowego ponczu (albo szprycera) zamiast napoju gazowanego, który powoduje szybsze wchłanianie alkoholu – należy używać soku owocowego.
 Należy znać numer telefonu korporacji taksówkowej, by móc sprawnie wezwać transport dla swoich gości. Ponadto dobrze jest przygotować awaryjne miejsca na nocleg, aby zmęczony gość mógł się przespać na kanapie w salonie.
W trakcie imprezy
 Nie wolno podawać alkoholu nieletnim, ani prosić dzieci o przyniesienie lub otwieranie butelek z alkoholem.
 Lepiej nie pozwalać gościom na własne eksperymenty w mieszaniu drinków. Dobry barman to sposób na kontrolowanie objętości i liczby drinków, jakie goście popijają podczas party.
 Jeśli ktoś pije za dużo – zaproponuj rozcieńczenie drinka tonikiem, sokiem owocowym, itd.
 Nie namawiaj do picia alkoholu – to nie jest warunek dobrej zabawy!
 Baw się dobrze sam – ale nie za dobrze. Jako dobry gospodarz musisz dawać dobry przykład swoim gościom.
 Zamknij bar na półtorej godziny przed końcem imprezy i podaj ekstra desery i kawę. Ale pamiętaj, że na wytrzeźwienie potrzeba czasu!
 Jeżeli mimo wszystko ktoś wypił za dużo – odwieź gościa do domu, zorganizuj transport lub taksówkę – albo przenocuj tego kogoś zanim wsiądzie za kierownice swego auta.
No właśnie, ktoś wypił za dużo
Jak się zachować, gdy ktoś z moich gości wypił za dużo? I żeby nie stracić kumpla?
Nie musi być to łatwe, ale nie pozwalając mu prowadzić auta po zakrapianej uroczystości możesz uratować mu życie. Zaproponuj nocleg, zawołaj taksówkę lub też namów kogoś trzeźwego, by delikwenta odwiózł do domu.
 Porozmawiaj z nim (z nią) o czymkolwiek, aby zwolnić tempo picia.
 Zaproponuj jakieś wysokobiałkowe jedzenie.
 Zaproponuj następnego drinka z minimalną już ilością alkoholu.
 Daj mu (jej) chwile odpocząć lub też poczęstuj napojem bezalkoholowym. Gazowany cider (rodzaj bezalkoholowego napoju owocowego z nikłą zawartością alkoholu) może w tym momencie z powodzeniem zstąpić szampana.
Jak stwierdzić, że kierowca jest nietrzeźwy
Poniżej wymienione objawy (sygnały) powinny każdego skłaniać do zgłoszenia policji numeru rejestracyjnego, marki, koloru i kierunku jazdy takiego samochodu. Nie zaleca się samodzielnego zatrzymywania podejrzanego pojazdu.
 Jazda „okrakiem” po linii dzielącej oba pasy jezdni lub wzdłuż linii pasa środkowego drogi dwukierunkowej
 Jazda lekkimi poślizgami lub prosto lecz pod kątem wobec pobocza
 Jazda bez świateł zewnętrznych w nocy
 Przypadkowe hamowanie lub zatrzymywanie się bez powodu
 Jazda znacznie poniżej obowiązującego limitu prędkości
 Zwolniona reakcja kierowcy na sygnały drogowe (nagłe hamowanie, opóźnione ruszanie spod świateł, itp.)
 Unikanie w ostatniej chwili najechania na krawężnik lub inny obiekt na drodze
 Jazda „wężykiem” – tj. zataczanie się na drodze
 Jazda „pod prąd” lub po poboczu
 Jazda „na ogonie” – tj. zbyt blisko od pojazdu poprzedzającego.
Przepisy na drinki bezalkoholowe znajdziesz w Internecie na www.madd.org/madd_programs
autor: Bstok.pl
Źródło DaimlerChrysler

Reklama