Reklama

Podpisano kolejne umowy na unijne wsparcie dla podlaskich jednostek OSP

Przyznane dofinansowanie pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Jak podkreślał podczas spotkania Marek Olbryś, konkurs na wsparcie tego typu działań z unijnych pieniędzy odbył się po raz pierwszy w historii województwa i kraju.

– To bardzo duża pomoc dla gmin. Bo OSP to nie tylko gaszenie pożarów i pomoc przy wydarzeniach drogowych czy przy anomaliach pogodowych, to też duże wsparcie dla samorządów przy różnego rodzaju działalności społeczno-gospodarczej – mówił wicemarszałek.

Łączne wsparcie wszystkich pozytywnie ocenionych projektów wyniosło blisko 44,7 mln zł. Za te środki samorządy kupią wozy ratowniczo-gaśnicze, zmodernizują i doposażą jednostki ochotniczych straży pożarnych, przeprowadzą specjalistyczne szkolenia strażaków.

Milion złotych z tej puli otrzyma gmina Zbójna. Przeznaczy je na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego, który będą użytkować strażacy z m. Kuzie, jednej z dwóch jednostek OSP z terenu gminy.

– Jest to jednostka najbardziej wysunięta w stronę województwa mazowieckiego, więc działanie straży ochotniczych w tym miejscu jest bardzo pomocne w różnych przypadkach, nie tylko pożarów, ponieważ bardzo często zdarzają się tam wypadki – wyjaśniała wójt gminy Elżbieta Parzych.

Jak tłumaczyła, obie gminne jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).

Dotacje otrzymają także trzy jednostki z terenu gminy Piątnica. Zestaw do wyważania drzwi i cięcia pedałów oraz zestaw poduszek wysokociśnieniowych kupi OSP Jeziorko, a ratowniczy quad OSP Piątnica. Natomiast nowy samochód ratowniczo-gaśniczy trafi do OSP Olszyny.

– To olbrzymie wsparcie, jeszcze takiego nie było, także cieszymy się niezmiernie. OSP Olszyny to jednostka bardzo aktywna, z młodzieżową drużyną pożarniczą, z wieloma członkami ochotniczej straży pożarnej, bardzo aktywna, chcąca się rozwijać, w ubiegłym roku wstąpiła do KSRG – mówił wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama