Reklama

Podlaski Przemysł 4.0 wkracza w fazę realizacji

Stowarzyszenie funkcjonuje od 2004 r. i jest instytucją otoczenia biznesu, koordynatorem jednego z największych polskich klastrów tj. Polskiego Klastra Budowlanego, który do 2015 r. posiada status Krajowego Klastra Kluczowego. Jego prezes Tomasz Kozłowski podkreślił, że dzisiejszy dzień jest świętem dla podlaskiej przedsiębiorczości.

– Podlascy przedsiębiorcy mają wspaniałe produkty, mają dobre patenty, ale czasami nie potrafią ich zrealizować, ponieważ nie mają kapitału, nie mają gdzie, nie mają jak. I ten projekt umożliwia tym wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom pójście dalej, żebyśmy nie musieli z Podlaskiego tych dobrych pomysłów oddawać, sprzedawać czy wchodzić w spółki. My będziemy mogli je realizować sami, tu, w Podlaskiem – przekonywał.

Zbadać potrzeby podlaskich firm

Jak wyjaśniała wiceprezes Polskiego Klastra Budowlanego P.S.A. Anna Moskwa, wśród działań zaplanowanych w projekcie jest rozpoczęcie inwestycji budowlanej. Zostanie kupione także wyposażenie, maszyny, urządzenia oraz rozwiązania IT, niezbędne do wdrożenia sytemu współdzielenia zasobów.

Zbudowany zostanie także inteligentny system OZE wraz z magazynami energii i instalacją, na potrzeby zapewnienia zielonej energii niezbędnej do funkcjonowania firm.

Powstanie również centrum obsługi MŚP, które zapewni kompleksową ofertę usług doradczych i szkoleniowych.

Uczestniczący w spotkaniu białostocki radny Henryk Dębowski zadeklarował współpracę z władzami samorządu województwa przy realizacji przedsięwzięcia.

– Jako radny Miasta Białegostoku będę bardzo wspierał władze samorządowe i chciałbym, żebyśmy w przyszłości taką dobrą współpracę nawiązywali, aby do naszych białostockich przedsiębiorców dotacje trafiały, aby białostocki przemysł mógł się rozwijać – mówił.

Z kolei radny wojewódzki Sławomir Nazaruk zaznaczał, że planowana inwestycja jest kolejnym dowodem na to, jak samorząd województwa kadencji, która właśnie upływa, wspiera przedsiębiorczość.

W konferencji prasowej uczestniczyła także dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości w urzędzie marszałkowskim Emilia Malinowska.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama