Narzędzia dla hydraulika – zestaw niezbędnych akcesoriów i wyposażenia

Reklama

Zawód hydraulika jest jednocześnie bardzo wymagający, jak i niezwykle ważny z punktu widzenia funkcjonowania wielu urządzeń sanitarnych. By osoby wyspecjalizowane w tym kierunku mogły wykonywać swoje obowiązki z najwyższą skutecznością, potrzebują odpowiednich narzędzi hydraulicznych. Jaki sprzęt musi znaleźć się na wyposażeniu każdego dobrego majstra i czy są jakieś akcesoria, na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Najprzydatniejsze narzędzia – czyli jakie narzędzia dla hydraulika to podstawa

Trudno wyobrazić sobie wykonywanie jakichkolwiek prac hydraulicznych bez wykorzystania odpowiednio dobranych kluczy. Wśród nich wyróżnić można kilka najpopularniejszych rodzajów, takich jak:

  • Klucz nastawny – uniwersalny klucz z możliwością regulacji, dzięki któremu bez problemu dokręcić można nakrętki o różnych rozmiarach. Element wyposażenia, który absolutnie powinien znaleźć się w skrzynce z narzędziami każdego hydraulika;
  • Klucz do rur typu S – zwany żartobliwie kluczem typu szczupak. Szczęki klucza mają kształt przypominający literę S, dzięki czemu idealnie sprawdza się do pracy z rurami o regularnych, okrągłych kształtach;
  • Klucz do rur typu żabka – klucz o kształcie litery C lub U. Zbliżony jest działaniem do klucza typu S, jednak jest przystosowany do pracy z rurami o nieregularnym i niestandardowym kształcie;
  • Klucz łańcuchowy do rur – przez swoją konstrukcję idealnie nadaje się do połączeń skręcanych i pozwala na szybkie i wygodne dokręcanie lub odkręcanie rur.

Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu, jeśli chodzi o klucze hydrauliczne, jednak jest to dobra baza, od której warto rozpocząć kompletowanie wyposażenia. Wśród bardzo użytecznych narzędzi warto także rozważyć klucz grzechotkowy, który doskonale znają specjaliści z innych branż. Znacznie ułatwia on pracę, gdyż pozwala na obrót nakrętek czy śrub w jednym kierunku bez konieczności przesuwania narzędzia.

Na wyposażeniu każdego hydraulika pracującego z rurami nie może także zabraknąć dwóch rzeczy – obcinarki do rur i gwintownicy do rur. Prosty obcinak krążkowy pozwala na łatwe cięcie rur miedzianych i wykonanych z lekkich stopów, bez deformowania samej rury. Jego niewielkie rozmiary pozwalają na pracę nawet w trudno dostępnych miejscach. Gwintownica z kolei pozwala na wytworzenie gwintu na końcu rury, co z kolei umożliwia połączenie ich za pomocą nakrętek lub innych elementów montażowych.

Narzędzia dla hydraulika – na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Jeśli chodzi o narzędzia dla hydraulika (https://narzedziowy24.eu/narzedzia-dla-hydraulikow), to czym kierować się przy ich zakupie? By oszczędzić sobie potencjalnych problemów i wydłużyć żywotność narzędzi, warto pamiętać o:

  • Materiale wykonania – narzędzie powinno być wykonane z trwałych i odpornych na zużycie materiałów, by mogło skutecznie służyć przez długi czas i by nie powodowało uszkodzeń na elementach, z którymi pracuje;
  • Przeznaczeniu – narzędzia należy dobierać do prac, które mają wykonywać, by nie powodować niepotrzebnych uszkodzeń;
  • Marce – jeśli tylko pozwala na to budżet, dobrze jest zainwestować w narzędzie renomowanego producenta, takiego jak Milwaukee, Yato czy Stahlwille.

Reklama