Reklama

Makarony z najwyżej półki tylko w Tulone

Po pierwsze, partnerstwo

Jak wyjaśniał prezes Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi Piotr Bendiuk, wśród wielu zrealizowanych przedsięwzięć skupiających się na pomocy osobom z niepełnosprawnością intelektualną wymienić można chociażby szkolenia stanowiskowe. Tego typu pomoc dla osób, które pierwszy raz podejmują się pracy zarobkowej, to szansa na usamodzielnienie się.

– Najważniejszą wartością jest to, że czują się wartościowymi ludźmi na równych prawach. U nas nie ma podziału na osoby pełnosprawne i niepełnosprawne. To jest totalny obiekt partnerski – zaznaczył.

Wśród najważniejszych zamierzeń prezes wymienił zmianę dotychczasowej siedziby na większy lokal oraz zakup profesjonalnego sprzętu do produkcji kartonów.

W zakładzie pracuje 45 osób, w tym ponad 30 to pracownicy z niepełnosprawnością. W „Wytwórni” funkcjonują dwa działy. Pierwszy z nich zajmuje się produkcją makaronów, kopytek i ciastek. Drugi – produkcją kartonów tekturowych.

Zakład działa od grudnia 2018 r. Od 2020 r. produkty sygnowane są marką TULONE. „Wytwórnia” współpracuje z wieloma znanymi hotelami i restauracjami. Więcej o jej działalności na stronie tulone.pl.

***

Zakład aktywności zawodowej (ZAZ) jest jednostką, która zapewnia zatrudnienie osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Osoby te wymagają specjalnych tzw. chronionych warunków pracy.

W „Wytwórni” osoby z niepełnosprawnością zatrudnione są w wymiarze od 0,6 do 0,8 etatu, dodatkowo uczestniczą też w zajęciach rehabilitacji ruchowej oraz terapii zajęciowej.

Edyta Chodakowska-Kieżel
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Krzysztof Duszyński

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama