Reklama

Laureat Podlaskiej Marki Roku koncertował w Brukseli

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Skowronki" z Brańska, laureat Podlaskiej Marki Konsumentów wystąpił ze „Suitą Podlaską” w Brukseli. Był to pierwszy z wielu zaplanowanych akcentów promocyjnych podczas przypadającego w tym roku przewodnictwa Województwa Podlaskiego w Domu Polski Wschodniej będącego wspólnym przedstawicielstwem pięciu województw w stolicy Unii Europejskiej.


Zespół „Skowronki”, który od 1986 r. reprezentował Województwo Podlaskie w 29 krajach na 48 festiwalach m.in. w Emiratach Arabskich, Chinach, Rosji, Rumunii, Słowacji, Czechach, Arabii Saudyjskiej, Indiach i Meksyku po raz pierwszy wystąpił w Belgii.

Licznie zebrana widownia wśród której byli m.in. pracownicy Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego mieli okazję wysłuchać kolędy, pastorałek i przyśpiewek ludowych w opracowaniach muzycznych i wokalnych zespołu oraz zobaczyć układ tańców. W ciągu godzinnego występu zaprezentowane zostały charakterystyczne dla południowego, centralnego i zachodniego Podlasia tańce takie jak: Polka przysiadana, Tupacz, Od Michałowa, Trzęsionka oraz przyśpiewki: W Olszynie, Jestem sobie Podlasianka, Pod kopenką siana i wiele innych.

Poza występem w Domu Polski Wschodniej zespół miał okazję też zaśpiewać w Kościele św. Elżbiety i kościele Notre-Dame de la Chapelle w Brukseli. Koncertom towarzyszył też spektakl jasełek przygotowany przez Stowarzyszenie Harcerstwa Polskiego w Belgii.

Wydarzenie zarejestrowane zostało przez zagranicznych korespondentów polskich mediów a reportaże pokazane będą wkrótce w TVP Polonia i PepeTV.

Podlaska Marka to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych plebiscytów odbywających się na terenie regionu, organizowany nieprzerwanie od 2004 r. przez Marszałka Województwa Podlaskiego i niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem regionalnych producentów i konsumentów. 

W ciągu kilkunastu lat o nagrodę rywalizowało łącznie kilkaset produktów, które do dzisiaj, dzięki obecności na rynku i swojej doskonałej jakości, przyczyniają się do promocji Podlaskiego w kraju i poza granicami Polski.

źródło: Biuro Województwa Podlaskiego w Brukseli
oprac.: Paulina Dulewicz

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama