Triki pozwalające zaoszczędzić na praniu i zmywaniu naczyń — czy znasz je wszystkie?

Domowa chemia jest niezbędna, aby zachować odpowiedni poziom czystości i higieny. Jednak asortyment preparatów dostępnych na rynku jest niezwykle szeroki. Sprawdź, czy wiesz, w jaki sposób wybrać najskuteczniejsze produkty do czyszczenia i mycia!

Utrzymanie czystości w domu wymaga zaangażowania i regularności. Jednak wybierając odpowiednie środki czyszczące, można zaoszczędzić sobie sporo pracy. W jaki sposób można bardziej efektywnie wypełniać obowiązki związane ze sprzątaniem?

Jaki proszek i płyn do płukania tkanin będzie najlepszy?

Pranie jest czynnością, która może generować stosunkowo wysokie straty wody i energii elektrycznej. Mimo to konieczne jest jego wykonywanie przynajmniej kilka razy w tygodniu. Aby uniknąć wysokich rachunków za prąd i wodę trzeba postępować zgodnie z kilkoma zasadami:

Reklama

  • Uruchamiać pralkę, tylko kiedy uzbiera się pełny wkład, – nowoczesne urządzenia potrafią same dostosowywać program i ilość wody do masy pranych ubrań, jednak włączanie w połowie pustej pralki z pewnością generuje straty.
  • Zastosowany w odpowiedniej ilości środek piorący i płyn do płukania tkanin — zbyt duża ilość detergentów może wymagać dodatkowego płukania, co wiąże się ze stratami wody i energii elektrycznej. Z kolei zbyt mało środków piorących i płynu do płukania Będzie prowadzić do niedopierania ubrań i konieczności korzystania z pralki drugi raz.
  • Korzystanie ze skutecznych proszków, żeli i kapsułek do prania oraz wybieranie płynów do płukania, które nadają ubraniom długotrwałą świeżość.
  • Dostosowywanie temperatury prania i intensywności programu do rodzaju materiałów, z których wykonane są prane ubrania oraz rzeczywistego stopnia zabrudzeń. Takie działanie pozwoli nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd i wodę — stosowanie krótszych, mniej intensywnych i osiągających niższe temperatury programów przyczynia się do wydłużenia żywotności pranych ubrań.
  • Przed praniem warto też dokładnie sprawdzić kieszenie — pozostawiona w nich chusteczka higieniczna powoduje konieczność ponownego prania, a dodatkowo może też uszkodzić pralkę.

Mycie naczyń — na co zwrócić uwagę wybierając tabletki i nabłyszczacz do zmywarki?

Jednym z najbardziej nielubianych codziennych obowiązków jest też pewnością zmywanie naczyń. Na szczęście istnieją sposoby, aby ułatwić sobie to zadanie. Wystarczy zaopatrzyć się w skuteczny środek do mycia naczyń oraz płyn nabłyszczający. Korzystanie ze zmywarki pozwala zaoszczędzić czas i zmniejsza zużycie wody i prądu.

Wybierając środki do mycia naczyń w zmywarce, warto zwrócić uwagę na ich skuteczność — jeśli środek nie będzie odpowiednio radził sobie ze zmywaniem naczyń, to konieczne będzie powtórne nastawienie zmywarki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Bardzo ważny jest też odpowiedni nabłyszczacz do zmywarki — dzięki niemu naczynia są lśniące i nie trzeba ich dodatkowo polerować.

Wystarczy stosować się do zaleceń producenta i nastawiać zmywanie, tylko jeśli uzbiera się cały wsad. Aby zwiększyć oszczędności, warto wybierać tryb eko, który trwa nieco dłużej, jednak dzięki temu wymaga mniej wody i energii.