Reklama

Imieniny Marszałka

  Poczty sztandarowe z całego województwa, kilkanaście delegacji z kwiatami i wieńcami i nieliczna grupka przechodniów spotkały się pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w samo południe 19 marca – w dniu imienin Józefa. O uroczystą oprawę zadbał prowadzący uroczystość płk. Leszek Bożydar Zych ze Związku Piłsudczyków RP.

  Marszałek Józef Piłsudski od 1919 r. jest Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku. 10 XI 1991 roku odsłonięto pomnik Marszałka w centrum naszego miasta. Od tego czasu niewielki placyk przy Ratuszu kilka razy do roku gromadzi patriotycznie usposobionych mieszkańców na uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia i rocznice z naszej historii.

  Jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej 19 marca był niezwykle ważną datą dla wielu Polaków. Wtedy imieniny Marszałka gromadziły w centarlnych punktach miast prawdziwe tłumy. W 2006 roku przed pomnikiem nie pojawił się ani Prezydent Miasta ani wojewoda, zabrakło też przeważającej większości podlaskich polityków. Wśród nielicznych ”cywili” dominowało starsze pokolenie w pełni świadome zasług jakie przyniósł Piłsudski w drodze Polski do odzyskania niepodległości po zaborach.

https://www.bstok.pl/up/news/689_1.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_2.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_3.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_4.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_5.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_6.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_7.jpg https://www.bstok.pl/up/news/689_8.jpg

Reklama