Reklama

Festiwal śpiewającej duszy, czyli 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2022” w Białymstoku

Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, z uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc chóry amatorskie i zawodowe, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, staroobrzędowcy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu.

W trakcie wydarzenia, Wiesława Burnos  odczytała list od Marszałka Artura Kosickiego, w którym marszałek napisał:  „Sięgający swoimi korzeniami początków chrześcijaństwa, śpiew cerkiewny, porusza do głębi. Tworzy niezwykłą aurę duchowości, dotyka ludzkiego serca i umysłu, zbliża do Boga. Jest to szczególnie ważne na naszej Ziemi Podlaskiej – miejscu, gdzie różnorodność kulturowa, religijna i narodowa, nie dzieli, ale łączy ludzi”.

W programie imprezy zaplanowano na czwartek (22.09) koncert towarzyszący „Muzyka Cerkiewna Rzeczpospolitej” w wykonaniu chórów z Poznania i Wrocławia. Natomiast w piątek (23.09) i sobotę (24.09) odbywać się będą przesłuchania konkursowe.  Festiwal zakończy się w niedzielę (25.09) ogłoszeniem werdyktu jury i Koncertem Galowym z udziałem laureatów. Udział w konkursie zapowiedziało 13 zespołów z Europy, Afryki i Azji.

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama