Czym są ćwiczenia równoważące i jakie akcesoria się stosuje?

Reklama

Trening w domu zdecydowanie zyskuje na popularności. Dzieje się tak między innymi przez wzrost świadomości społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia, gdzie ruch i ćwiczenia fizyczne są podstawą zaraz obok zbilansowanej diety. Sprawdź, jaki trening można wykonać w domu i jakie akcesoria warto mieć.

Czym są ćwiczenia równoważące?

Ćwiczenia równoważące, to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które poprawiają balans i równowagę ciała oraz pozytywnie wpływają na poprawę koordynacji i płynności ruchów ciała. Istnieje wiele sposobów na trenowanie równowagi i można to zrobić z wykorzystaniem akcesoriów lub bez nich. Wiele ćwiczeń bez asortymentu można wykonać np. w jodze, która zawiera wiele asan (pozycji), które doskonale wzmacniają całe ciało i poprawiają równowagę.

Dla kogo sprawdzą się ćwiczenia balansujące?

Ćwiczenia balansujące często kojarzą się z gimnastyką albo baletem, gdzie wykonywane są bardzo zawansowane figury. Jednak ćwiczenia równoważące nadają się dla każdego. Wiele osób dorosłych ma problem z zachowaniem balansu. Dzieje się tak głównie z powodu niewielkiej aktywności fizycznej lub nastawieniu na trening ograniczonych partii ciała. Ćwiczenia balansujące mogą wykonywać dzieci na placu zabaw np. wspinając się po ruchomych konstrukcjach z lin. Ćwiczenia balansujące stosowane są także przy rehabilitacji czy profilaktycznie u seniorów. Osoby dorosłe mogą ćwiczyć balans na siłowni czy dedykowanych zajęciach sportowych.

Jakie akcesoria wykorzystać do treningu balansującego?

Balans Bag™ ulepszony worek do ćwiczeń

Ciekawym przykładem sprzętu do ćwiczeń balansujących jest Balans Bag™. Balans Bag™, o którym więcej przeczytasz tutaj to nowoczesny worek z obciążeniem, do którego wypełnienia służy woda. W zależności od ilości wody w Balans Bag™, obciążenie może się zmienić. W worku zmieści się od 1kg płynu do nawet 19kg.

Reklama

Ćwiczenia balansujące z Balans Bag™ są bardzo intensywne dzięki temu, że woda w środku worka nieustannie zmienia swoją pozycję. Dzięki temu nawet proste ćwiczenia stają się wyzwaniem. Balans Bag™ sprawia, że stabilizacja, siła i wydolność treningu ulega poprawie.

Balans Bag™ składa się z przezroczystej tuby, do której wlewa się wodę. Na opakowaniu znajduje się także miarka, która pozwala na dobór odpowiedniego obciążenia. Na tubę nakłada się specjalny pokrowiec z pięcioma uchwytami, które umożliwiają różnorodne możliwości chwycenia Balans Bag™ podczas ćwiczeń balansujących.

Trenażer równowagi (piłka balastowa)

Trenażer równowagi to przyrząd do ćwiczeń, które wygląda jak połowa piłki gimnastycznej, która jest solidnie przytwierdzona do podłoża. Gdy osoba ćwicząca stanie lub usiądzie na trenażerze, przyrząd ugina się pod jej ciężarem. Na takim trenażerze można wykonywać multum różnych ruchów kończyn, przysiady i inne figury. Każdy najdrobniejszy ruch sprawia, że mięśnie aktywnie pracują nad równowagą. Do trenażera równowagi mogą być przytwierdzone również uchwyty, za pomocą których można również trenować swoją równowagę.

Dysk obrotowy

Kolejnym urządzeniem, które doskonale trenuje równowagę, jest dysk obrotowy (twister). Ćwiczenia na dysku wymagają, aby na nim stanąć i poruszać się w prawo i lewo. Jest to dobre ćwiczenie nie tylko na balans, ale które również pomaga wzmocnić mięśnie całego ciała oraz pozbyć się tkanki tłuszczowej z ud czy brzucha.

Na rynku dostępne jest jeszcze wiele różnych przyrządów do ćwiczeń równowagi, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Przed zakupem danego urządzenia warto sprawdzić, jakie ćwiczenia balansujące są polecane przy jego użyciu. Można również sprawdzić, jakie przyrządy są używane na siłowniach czy w klubach fitness i gdy będzie możliwość, je wypróbować. 

Reklama