Aby zadbać o formę fizyczną i poprawić swoje zdrowie, nie trzeba udawać się na siłownię. Bez problemu da się także ćwiczyć w domu – taka aktywność może być równie efektywna. Decydując się na trening w zaciszu swoich czterech ścian, należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Ustalenie planu działania
Samo podjęcie decyzji o ćwiczeniu w domu to za mało. Następnie należy określić, jaki ma być cel treningów. Nieco inaczej będzie bowiem wyglądała aktywność kogoś, komu zależy na zrzuceniu kilku kilogramów, a inaczej osoby chcącej zbudować masę mięśniową, przytyć lub po prostu poruszać się nieco dla zdrowia.
Konieczny jest więc dobry plan treningowy w domu, dostosowany do potrzeb danego człowieka. Układając go, należy wziąć pod uwagę aktualne możliwości fizyczne konkretnej osoby. Warto zwrócić się do profesjonalnego trenera, który pomoże w dobraniu odpowiednich ćwiczeń. Można też skorzystać z propozycji treningów opublikowanych w Internecie i w razie potrzeby jedynie je lekko zmodyfikować. Bez względu na cel ćwiczeń, warto postawić na aktywność od trzech do pięciu razy w tygodniu.
Należy przy tym pamiętać, że plan treningowy musi być ułożony w taki sposób, by jego wykonywanie było przyjemne i satysfakcjonujące. Nie powinien być też zbyt monotonny. Dzięki różnorodności można przez długi czas zachować odpowiednio wysoką motywację, która jest bardzo istotna w przypadku regularnej aktywności.
Zadbanie o miejsce do ćwiczeń
Po ustaleniu planu treningowego i wyznaczeniu, w jakie dni będzie się ćwiczyć, trzeba zadbać o to, gdzie będzie się wykonywać wybraną aktywność. Miejsce jest dowolne – można trenować zarówno w sypialni, jak i w salonie. Najważniejsze, aby w danym pomieszczeniu było odpowiednio dużo przestrzeni, ponieważ pozwoli to na swobodne wykonywanie ćwiczeń, bez ryzyka zahaczenia czy wpadnięcia na jakiś mebel. Taka sytuacja byłaby nie tylko niekomfortowa, lecz także mogłaby zakończyć się kontuzją. Warto przy tym pamiętać, że wiele zależy od rodzaju ćwiczeń. Niektóre z nich wymagają sporo przestrzeni (np. różnego typu wymachy czy wykroki), do innych zaś potrzeba odpowiednio dużo miejsca na samej podłodze.
Dobrym pomysłem jest także zadbanie o to, aby w miejscu do ćwiczeń znajdowało się jakieś źródło muzyki (np. komputer lub głośnik). Wykonywanie treningu do ulubionych rytmów zwiększa przyjemność i dodatkowo motywuje do działania.
Wybór odpowiednich akcesoriów potrzebnych do domowego treningu
Trening w domu wymaga przygotowania odpowiedniego sprzętu. Nie chodzi tu jednak o skomplikowane maszyny czy akcesoria. Kluczowy jest zakup dobrej maty, a także wygodnych butów sportowych. Dzięki temu trening stanie się nie tylko bardziej komfortowy, lecz przede wszystkim bezpieczniejszy. Warto też zdecydować się na zakup stroju sportowego, który na pewno zwiększy wygodę ćwiczeń. Na początek jednak można postawić na zwykłą koszulkę oraz legginsy lub spodnie dresowe.
Jeśli zaś chodzi o akcesoria do samych ćwiczeń, nie są one obowiązkowe, zwłaszcza jeśli jest się osobą początkującą. Nie ulega jednak wątpliwości, że mogą one zwiększyć skuteczność treningów. Warto więc pomyśleć o zaopatrzeniu się, np. w hantle, gumy oporowe, fitball oraz obciążniki na ręce i kostki.