Ćwiczenia na bóle grzbietu

Reklama

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości nękających większość społeczeństwa. Przyczyny bólu mogą wynikać z uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania układu kostnego, nerwowego, naczyniowego, mięśniowego i innych struktur tworzących kręgosłup. Głównie przyczynia się do tego nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia.

Wytrzymałość i stabilność kręgosłupa jest ściśle uzależniona od mięśni i więzadeł stanowiących stabilizację kręgosłupa. Osłabienie mięśni prowadzi do przeciążenia więzadeł i nieprawidłowego obciążania krążków międzykręgowych. Może to rozpocząć cały proces zmian utrwalenia wad postawy i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Reklama

Współczesny człowiek coraz rzadziej stosuje systematyczną aktywność fizyczną, co wpływa negatywnie na stan naszego kręgosłupa. Ćwiczenia fizyczne, którą są najprostszym sposobem utrzymania kręgosłupa w dobrej „kondycji” można podzielić na ćwiczenia oporowe czyli siłowe oraz ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia oporowe najłatwiej wykonywać wraz z instruktorem w fitness klubie lub rehabilitantem na specjalistycznych urządzeniach. Natomiast do wykonywania ćwiczeń rozciągających możemy użyć przyborów takich jak piłka. Możemy również je wykonać bez użycia akcesoriów.

autor: Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

Reklama