Crossover Nissana – Qashqai

Nissan zaprezentował swój najnowszy model przeznaczony na rynek europejski. Kompaktowy crossover o nazwie Qashqai, odsłonięty został pod przewodnictwem Carlosa Ghosna w Paryżu.
Samochód po raz pierwszy zaprezentowano w Genewie, dwa lata temu. Będzie to najnowszy produkt marki Nissan w Europie. Rozpoczęcie sprzedaży samochodu zaplanowano już na początek 2007 roku. Grupą docelowa dla tego modelu będą ludzie, którzy oczekują sportowej i bardzo dynamicznej stylistyki, lecz nie są przekonani do dużych oraz agresywnych pojazdów typu SUV.
Nadwozie nowego Nissana przypomina dynamiczny samochód osobowy, o opływowych, dynamicznych kształtach. Z boku samochodu, bardzo podobnie zresztą jak ma to miejsce u Nissana Murano, wyraźnie widać przetłoczenia. Spoglądając niżej zauważyć można szerokie nadkola, a także podwyższony prześwit samochodu.
Jak zapewnia producent, w kabinie samochodu dominować będzie poczucie przestronności oraz komfortu. Głęboko cofnięte zegary na desce rozdzielczej nadawać będą sportowego wyglądu, który dodatkowo wzmacnia podniesiona konsola środkowa. Pod względem wielkości Qashqai znajduje się między segmentem C, a pojazdami typu SUV.
Pod maską pojazdu dostępne będą cztery wersje silnikowe. Dwie jednostki benzynowe oraz dwie wysokoprężne. Wachlarz otworzy silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, który dysponować będzie mocą 115 KM. Trochę większa, dwulitrowa jednostka generować będzie moc o wartości 140 KM. Dwie pozostałe jednostki diesla to 1,5 litra (106 KM) oraz 2,0 litra, pod pokrywą której ukrywać się będzie 150 KM. W zależności od wybranego silnika dostępne będą różne rodzaje skrzyń biegów. Będą to pięcio- oraz sześciobiegowe skrzynie manualne oraz nowa, automatyczna przekładnia sześciobiegowa z nowoczesną przekładnią CVT z trybem manualnym. Silniki o pojemności dwóch litrów dostępne będą z nowoczesnym napędem Nissana, ALL-MODE 4×4, zapewniającym dodatkowe bezpieczeństwo oraz stabilność w trudnych warunkach jazdy.
Właściciele koncernu przewidują, iż Nissan Qashqai osiągnie sprzedaż powyżej 100 tysięcy egzemplarzy rocznie. Zakładają też, że 80 procent z nich po raz pierwszy zakupi samochód marki Nissan. W sprzedaży samochód pojawi się najprawdopodobniej już w marcu przyszłego roku. Ceny modelu nie są jeszcze znane, lecz spodziewać się można, iż zmieszczą się w przedziale od 85 do 120 tysięcy złotych.
autor: Bstok.pl
Źródło Nissan

Reklama