Reklama

Wikiekspedycja w województwie podlaskim

  W dniach 10-20 lipca Stowarzyszenie Wikimedia Polska organizuje wyprawę do województwa podlaskiego. Jej celem jest szerszy opis artykułów w Wikipedii, głównie na temat miejscowości tego regionu oraz dokonanie dokumentacji fotograficznej. Wyprawa została ochrzczona mianem Wikiekspedycji.

Dlaczego akurat Podlasie?

  Podlaskie jest województwem, w którym przypada najwięcej wiosek na jednego wikipedystę. Dlatego planowanie trasy i co za tym idzie ekspedycji na rok 2009 zaczęto od tego województwa. Ekipa planuje odwiedzić głównie miejscowości położone we wschodniej części województwa, także parki narodowe i krajobrazowe. Zamierza także spotkać się z mieszkańcami Podlasia i Suwalszczyzny.

Plan trasy

  Ekspedycja rozpocznie się w powiecie siemiatyckim. Pierwsza ekipa fotografuje Siemiatycze, natomiast druga, trzecia i czwarta – pobliskie miejscowości. Na drugi dzień wyprawy zaplanowana została penetracja głównie powiatu hajnowskiego. Puszczą Białowieską i Białowieskim Parkiem Narodowym oraz okolicznymi wsiami wikipedyści zajmą się trzeciego dnia ekspedycji. Czwartego natomiast ekipa zamierza przekroczyć Narew i skatalogować interesujące obiekty w Puszczy Ladzkiej, na Jeziorze Siemianowskim oraz oczywiście we wsiach. Piąty dzień przeznaczony został na obszar Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, na którym znajduje się sporo rezerwatów przyrody, ale także interesujących miejscowości (m.in. Gródek, Królowy Most, Michałowo, Supraśl). Szóstego dnia ekipy planują przemieszczać się w stronę Sokółki, aby siódmego dnia wyprawy sfotografować to miasto i jego okolice. Kolejnym etapem będzie Biebrzański Park Narodowy, a dziewiątego dnia wikipedyści będą się koncentrować na Suwalszczyźnie i jej obiektach. Ostatni dzień wikiekspedycji poświęcony będzie Wigierskiemu Parkowi Narodowemu.
Szczegółowy plan wyprawy znajduje się na stronie Wikimediów.

Pionierskie przedsięwzięcie Wikipedii

  Wikiekspedycja jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce, a najprawdopodobniej także na świecie. Weźmie w niej udział 12 wolontariuszy, którzy, poruszając się samochodami i rowerami, zbierać będą materiał na temat tego regionu. Dzięki temu wiedza o tym terenie stanie się w krótkim czasie dostępna dla wszystkich internautów oraz stanie się częścią sumy ludzkiej wiedzy. Organizatorzy mamy nadzieje, że wyprawa, także dzięki nagłośnieniu jej przez media, powiedzie się i stanie się warta naśladowania w innych częściach świata. Największy sukces zostanie osiągnięty, jeśli dołączą do projektu osoby będące miłośnikami ziem województwa podlaskiego.

Reklama