Ćwiczenia w domu

Reklama

Ruch jest największym sprzymierzeńcem. Poprawia sprawność, wytrzymałość, pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i przyczynia się do ujędrnienia całego ciała. Czasem jednak nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń lub zbyt duża intensywność mogą nas tylko zniechęcić. Aby efekty były widoczne, potrzebna jest systematyczność. Każdy organizm przyzwyczaja się do ćwiczeń, w związku z tym po około 1-2 miesiącach należy zmienić je na inne lub rozpocząć systematyczną aktywność w innej formie. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ćwiczenie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów lub trenera personalnego w fitness klubie, ale nie zawsze mamy taką możliwość.

Układając nasz domowy program ćwiczeń musimy wiedzieć, że powinniśmy uwzględniać takie formy, aby ćwiczenia były dla nas przyjemnością, a nie torturą. W warunkach domowych nie będziemy mieć problemów z prostymi ćwiczeniami siłowymi. Takie ćwiczenia mają za zadanie kształtować i ujędrniać ciało. Podczas ćwiczeń wzmacniających i ujędrniających zwiększa się siła mięśni i wytrzymałość.

Proponowane ćwiczenia siłowe nie spowodują efektu spalenia tkanki tłuszczowej, natomiast głównym efektem wykonywania ich będzie ujędrnienie ciała. Trening wzmacniający i ujędrniający mięśnie powinien trwać przynajmniej 20-30 minut. Dodatkowo po każdym treningu wskazane są ćwiczenia rozciągające.

Aby spalał się nadmiar tkanki tłuszczowej, potrzebny jest systematyczny trening aerobowy. Może być wykonywany na urządzeniach, które mamy w domu lub poza domem. W domu przydatne będą rower, stepper i bieżnia. Jeśli nie posiadamy takich urządzeń, może to być aktywność w postaci spaceru przeplatanego joggingiem lub po prostu szybkiego marszu. Taka forma ćwiczeń sprawia, że krew zaczyna szybciej krążyć, a mięśnie otrzymują większą dawkę tlenu i składników odżywczych. Przy treningu aerobowym w średniej i niskiej intensywności oprócz spalania tkanki tłuszczowej wyraźnie poprawia się również kondycja.

Kolejność zaproponowanych ćwiczeń może być dowolna, jedynym wskazaniem jest wykonanie ćwiczeń rozciągających na zakończenie treningu. Polecam wykonanie przynajmniej 3 serii każdego ćwiczenia po około 20-25 powtórzeń tak, aby poczuć nieznaczne zmęczenia ćwiczonej grupy mięśniowej.

autor: Joanna Zapolska 
Jest doktorem nauk o kulturze fizycznej o specjalności fitness a także trenerem w fitness klubie Maniac Gym, wielokrotną Mistrzynią Polski w gimnastyce sportowej, Wicemistrzynią Świata w fitness i autorką programów telewizyjnych propagujących zdrowy styl życia.

www.zapolska.pl
www.maniacgym.pl

Reklama