Reklama

Trzecia odsłona „Rozczytanego Podlaskiego”

Tegoroczna inauguracja tego przedsięwzięcia, która miała miejsce w poniedziałek, 29 maja, w białostockim Centrum Edukacji Nauczycieli (CEN), rozpoczęła się lekturą utworów podlaskiego pisarza Tomasza Samojlika. Czytali samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji, służb mundurowych, duchowni i dziennikarze – łącznie kilkadziesiąt osób. Wśród nich marszałek Artur Kosicki.


– To jest wspaniała inicjatywa, która kreuje nie tylko czytelnictwo, ale też pokazuje, jakim wspaniałym regionem jest województwo podlaskie, bo książka „Żubr Pompik”, którą dzisiaj będziemy czytali, bardzo dużo mówi o naszym regionie – wyjaśniał Artur Kosicki, dziękując za zaproszenie do akcji.

Marszałek zaapelował do licznie zgromadzonych na sali dzieci, aby czytały książki. Przekonywał, jak istotna dla ich rozwoju jest regularna lektura, która „daje niezwykłe przeżycia, wzbogacając nasze życie”.

Czytanie to najpiękniejsza rzecz

Akcja odbywa się w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Jej celem jest zachęcanie do głośnego czytania najmłodszych, a także rozwijanie zainteresowań uczniów twórczością autorów związanych z regionem. O sile lektury mówił Ryszard Chodyniecki, dyrektor CEN-u.

– Książka to fantastyczna rzecz. Rozwija wyobraźnię i kształtuje umiejętność myślenia kreatywnego. Niech ta akcja dalej się rozwija – podkreślił.

Anna Kondracka, prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rady Oddziału w Białymstoku, przywołała słowa polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie to jest najpiękniejsza rzecz, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

– Życzę wszystkim, żebyśmy się świetnie tutaj bawili. Żeby to czytanie i słuchanie sprawiło wszystkim ogromną radość i przyjemność – zaznaczyła.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama