Pokrycie dachowe – jaki materiał wybrać?

Budowa i wykańczanie domu to zajęcia wymagające dużego zaangażowania i uważnego przeanalizowania wszystkich aspektów. Błędy popełnione na tym etapie często są trudne do naprawienia, a nawet jeśli da się to zrobić, to często wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego warto zainteresować się dostępnymi na rynku rozwiązaniami oraz ich zaletami i wadami. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, wybierając pokrycia dachowe!

Planując budowę domu, wiele osób skupia się na aspektach takich jak rozkład i metraż pomieszczeń, zagospodarowanie działki czy sposób ogrzewania. Jednak sprawą niezwykle istotną jest także wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe. Ma to wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny dachu, ale także na jego właściwości oraz cenę. Jakie pokrycie dachowe jest najczęściej wybierane i dlaczego?

Cena pokrycia dachowego – blachodachówka blacha trapezowa czy dachówka ceramiczna?

Dla wielu osób jednym z najważniejszych kryteriów pokrycia dachowego jest cena. To zrozumiałe – koszty związane z dachem są jednymi z ważniejszych składowych całej sumy przeznaczonej na budowę domu.

Dlatego wiele osób decyduje się na blachę trapezową, która pozwala uzyskać bardzo dobry efekt wizualny i praktyczny, a przy tym osiąga konkurencyjne ceny. Z kolei dachówka ceramiczna ceniona jest za klasyczny design i właściwości izolacyjne, jednak jej koszt jest znacząco wyższy.

Kompromisem między zaletami dachówki ceramicznej i ceną blachy trapezowej jest blachodachówka – czyli bardzo popularne rozwiązanie, które chętnie wybierają inwestorzy.

Reklama

Design i estetyka – jakie pokrycie dachowe wpisuje się w obecne trendy?

Współczesna architektura mieszkalna jest bardzo różnorodna, dlatego każdy może znaleźć styl dostosowany do własnych preferencji. Pokrycia dachowe z blachy mogą być wykonane w różny sposób. Oprócz popularnej blachy trapezowej i blachodachówki często spotyka się także blachę na rąbek – na takie rozwiązanie często decydują się osoby chcące zbudować dom w bardzo nowoczesnym stylu.

Z kolei miłośnicy bardziej klasycznych rozwiązań docenią właściwości estetyczne dachówki ceramicznej. Pokrycia dachowe występują dzisiaj w tak wielu różnych wzorach i kolorach, że można je dopasować do niemal każdego projektu.

Pokrycia dachowe – aspekty praktyczne

Wybierając materiał na dach, warto przemyśleć także kwestie praktyczne. Należy do nich np. ciężar pokrycia – masa blachy dachowej będzie o wiele niższa niż w przypadku dachówek ceramicznych. Obciążenie więźby dachu z pewnością jest parametrem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając pokrycie.

Bardzo istotna jest także trwałość tych rozwiązań. W przypadku blachy dachowej można liczyć na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję. Należy jednak pamiętać, że dachówki ceramiczne uznawane są za nieco trwalsze niż pokrycia blaszane. Jednak ceramiczny materiał może z czasem pokrywać się mchem i glonami, co sprawia, że dach wymaga regularnej konserwacji. W przypadku pokryć blaszanych problem ten nie występuje. Decyzja o wyborze powinna więc być dostosowana do indywidualnych preferencji, specyfiki dachu i budżetu.

Wybierając wysokiej jakości materiały, można uzyskać wiele lat trwałości – zarówno w przypadku pokryć blaszanych, jak i ceramicznych.