Reklama

Teatr Dramatyczny podsumował zrealizowane projekty

Międzynarodowy festiwal teatralny, cykliczne szkolenia dla nauczycieli oraz stworzenie dokumentacji na potrzeby budowy dodatkowej sceny teatralnej – w trakcie czwartkowego (28.12) spotkania z dziennikarzami dyrekcja oraz współpracownicy Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku podsumowali projekty zrealizowane w 2023 roku.


Białostocka instytucja od kilku lat z powodzeniem realizuje liczne przedsięwzięcia finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także z budżetu województwa podlaskiego.

– Dzięki dofinansowaniu w łącznej kwocie prawie 600 000 zł, zrealizowaliśmy w tym roku trzy projekty z obszaru kultury. Dziękuję Ministerstwu Kultury i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego na czele z Marszałkiem Arturem Kosickim za wspieranie naszych pomysłów. Cieszę się, że w tym roku ponownie mogliśmy tworzyć ciekawe wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Dziękuję także artystom, realizatorom, nauczycielom oraz naszej wspaniałej widowni za to, że wspólnie budujemy kulturę teatralną naszego miasta i województwa – powiedział Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W tym roku instytucja zorganizowała siódmą edycję festiwalu „Kierunek Wschód VII”. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać m.in. artystów z Armenii, Litwy, Macedonii Północnej, Ukrainy, a także niezależnych aktorów białoruskich.

– Cieszymy się, że jedno z naszych najważniejszych wydarzeń artystycznych z roku na rok rozwija się i pozwala widzom doświadczyć teatralnej różnorodności. Prezentowane na festiwalu przedstawienia często dotykają tematów trudnych, zmuszają nas do głębszych refleksji i powodują wzruszenia. Cieszymy się, że po raz kolejny udało nam się zaprosić do Białegostoku wybitnych artystów, którzy właśnie tu mieli okazję zaprezentować swoje dzieła – dodała dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych.

Teatr Dramatyczny już po raz piąty zaprosił nauczycieli oraz animatorów kultury do udziału w projekcie „Teatr – Lubię to! Sezon 5. Tym razem uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę i kompetencje z obszaru ekologii w teatrze, relaksacji, teatru cieni, adaptacji tekstu, pantomimy oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami.

– Teatr, który wciąż pozostaje atrakcyjnym źródłem inspiracji dla kreacji artystycznych jak też postaw życiowych, tym obficiej obdarza czerpiących z niego widzów o ile posiadają oni wiedzę na temat sztafażu środków użytych dla realizacji przedstawienia. Możliwość spróbowania swoich sił przy realizacji działań scenicznych w czasie naszych warsztatów sprawia, że wspaniali nauczyciele jak też ci którymi podzielą się tą wiedzą i umiejętnościami staną się świadomymi widzami i twórcami – powiedział Marek Cichucki, aktor Teatru Dramatycznego.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama