Reklama

„Pajace” i „Rycerskość Wieśniacza” – premiera w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Te dwa arcydzieła stworzone przez włoskich kompozytorów Pietra Mascagniego i Ruggera Leoncavalla już od piątku 10 maja wchodzą do repertuaru Opery i Filharmonii Podlaskiej. Białostocka inscenizacja pod batutą Massimiliano Caldiego i w reżyserii Michała Znanieckiego będzie miała swoją premierę o godzinie 19:00 na dużej scenie opery.


„Pajace” i „Rycerskość Wieśniacza” stanowią od lat nierozłączną parę. Oba dzieła zostały napisane na ten sam konkurs ogłoszony przez mediolańskie wydawnictwo muzyczne w 1890 roku. Partytura nadesłana przez Mascagniego zdobyła wówczas pierwsze miejsce. Szybko jednak okazało się, że dzieło Leoncavalla reprezentuje również wyjątkową wartość artystyczną. Sukces premiery Pajaców przeszedł najśmielsze oczekiwania i od tego momentu obie opery wystawiane są razem podczas jednego spektaklu.

Akcja „Pajaców” toczy się we włoskiej wiosce i przedstawia życie grupy artystów cyrkowych. Dramaturgia utworu zbudowana jest na podstawie tragedii miłosnej głównych bohaterów, a niezwykle śpiewna i dynamiczna muzyka Leoncavalla wydobywa z postaci całą emocjonalną paletę. Kompozytor w jednym dziele zręcznie połączył farsę i tragedię i odmalował dramat zazdrości w środowisku artystycznym, kończący się rozlewem krwi.

W „Rycerskości Wieśniaczej” Mascagni zawarł gęstą mieszaninę miłości, namiętności i zdrady, hańbę, pojedynek i śmierć – emocje kipiące jak wulkan na tle sycylijskiej wsi, przez którą przechodzi wielkanocna procesja. Kompozytor podkreślił werystyczny styl opery poprzez brutalność, naturalizm, melodramatyczne gesty oraz śpiew zmieszany z gwarem i okrzykami.

Spektakl wykonywany jest w języku włoskim z polskimi napisami.

Bilety na spektakl można nabyć przez stronę internetową opery.

źródło: Opera i Filharmonia Podlaska

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama