Reklama

V Festiwal Tkactwa – Podlaskie Sploty

Podlaskie Sploty to przedsięwzięcie, które chroni tradycyjne tkactwo w najbardziej skuteczny obecnie sposób – upowszechniając to dawne rzemiosło. W tym celu Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku od pięciu lat organizuje festiwal tkactwa. Tegoroczne warsztaty odbędą się w dniach 8-9 czerwca.


Festiwal Tkactwa – Podlasie Sploty to warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy i publikacje, a wszystko z tradycyjnym tkactwem w roli głównej.

Bardzo cieszy fakt, że do tkactwa garną się młode osoby. To one zapisują się na warsztaty, kupują krosna. Wiele młodych tkaczek, które przez dwa, trzy lata uczestniczyły w naszych zajęciach, teraz otwiera swoje pracownie, wiąże swoją przyszłość właśnie z tkactwem. Dla nas to znak, że tradycyjne tkactwo w naszym regionie ma się dobrze i że nasza praca przynosi efekty – mówi Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka projektu Podlaskie Sploty.

W tym roku to wydarzenie odbędzie się w dniach 8-9 czerwca. W centrum Białegostoku stanie kilkadziesiąt stoisk tkackich, w których tkaczki z regionu i Polski zaprezentują swoje dywany, obrusy, narzuty i krajki oraz pokażą, jak pracują na krosnach. Każdy będzie mógł może zasiąść przy warsztacie tkackim i spróbować swoich sił. A jeśli ktoś uzna, że chce się uczyć tego dawnego rzemiosła – będzie mógł wziąć udział w kilkudniowych warsztatach. Do wyboru: tkanina dwuosnowowa, radziuszka, perebory, sejpak i kilim. Oprócz udziału w pikniku tkackim będzie można obejrzeć pokaz mody inspirowanej tradycyjnym tkactwem, wystawę aranżacji wnętrz z motywami tkackimi, a także dwie ekspozycje tkanin: kilimów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz radziuszek powstałych w ramach konkursu.

Podlaskie Sploty to projekt, który co roku otrzymuje finansowe wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku to kwota 105 tys. zł.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama