Skandynawski minimalizm

Skandynawski minimalizm od dawna cieszy się niesłabnącym powodzeniem i jest to estetyka, na wybór której decyduje się coraz więcej osób w naszym kraju. Dlaczego Polacy tak pokochali stylistykę z północnej Europy? Co takiego odnajdujemy w nordyckim minimalizmie?

Styl skandynawski zawsze modny 

Przyjemność płynąca z obcowania z pięknym wystrojem wśród zrównoważonej, przyjaznej przestrzeni, zapewnia nam wewnętrzną równowagę i komfort, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach. Właśnie to uosabia w sobie minimalizm stylu skandynawskiego. Aranżacje mieszkań i domów utrzymane w tej estetyce stawiają na silne akcenty ekologiczne, wykorzystują naturalne, dobrej jakości materiały, cenią sobie prostotę, funkcjonalność, ale przede wszystkim harmonijne piękno. 

Wśród niezliczonej liczby stylów, skandynawski minimalizm odznacza się trudną do znalezienia gdziekolwiek indziej przytulnością i poczuciem przyjaznego ciepła. Mało który wystrój tak dobrze wpływa na nasz wewnętrzny spokój i sprzyja relaksowi po ciężkim dniu codziennych wyzwań.

Światło – fundament estetyki z północy 

Kraje północnej Europy zawsze borykały się z niedoborem naturalnego światła słonecznego. Dni są tam krótkie, a zmierzch zapada szybko. W okresie zimy i jesieni w naszym kraju jest podobnie. Być może jest to jeden z powodów, dla których styl skandynawski tak dobrze przyjął się nad Wisłą. Projektanci wnętrz z nordyckich krajów przywiązują dużą wagę do tego, by maksymalnie wykorzystać jasność dnia w naszych domach i mieszkaniach. Dlatego też silny nacisk kładą na jasną kolorystykę wyposażenia, a także na dużą liczbę luster, które odbijając światło w pomieszczeniach, potęgują ich jasność, a tym samym przytulność. A gdy zapadnie zmrok funkcję budowania nastroju przejmują lampy i inne źródła naturalnego światła, takie jak na przykład ogień płonący w kominku. Wszystko to sprawia, że mieszkanie w przestrzeni urządzonej w stylu skandynawskiego minimalizmu sprawia ogromną przyjemność, napełnia nas wewnętrznym spokojem i buduje w nas poczucie harmonii z naturalnym rytmem świata.

Prostota skandynawskich mebli 

Reklama

Meble utrzymane w stylistyce skandynawskiego minimalizmu są przede wszystkim funkcjonalne i wygodne. Unikają krzykliwych kolorów i obfitych ozdób. W przeważającej większości powstały z naturalnych materiałów, takich jak drewno, rattan, trzcina. Czasem też w ich konstrukcji wykorzystuje się proste, ażurowe ramy z metali. Minimalistyczne meble skandynawskie mają jasne barwy, są wykonane z wytrzymałych materiałów, a mimo to zachowują lekkość i nie “pożerają” przestrzeni wokół siebie. Równocześnie, by jeszcze bardziej podkreślić wagę przywiązywaną do ekologii, powinny być to przedmioty stworzone z myślą o tym, by przetrwały dziesięciolecia.

Upcykling – ekologiczny trend 

Jednym z nowych trendów w skandynawskich aranżacjach jest upcykling mebli i dodatków dla naszego domu. Stanowi on ukoronowanie akcentów ekologicznych, które odgrywają fundamentalną rolę w minimalistycznym myśleniu o pięknie i życiu w zgodzie z naturą. Czym różni się upcykling od recyklingu? Różnica kryje się właśnie w przedrostku – kiedy “re” oznacza jedynie przetworzenie, to “up” zapowiada wartość dodaną, ulepszenie, dowartościowanie. Dzięki upcyklingowi możemy sprawić, że zapomniane, nieużywane przedmioty czy znaleziska z pchlich targów zyskają nowe życie, jako eleganckie i nietuzinkowe meble, nadające naszemu mieszkaniu indywidualnego charakteru. Dobrymi przykładami są na przykład wazony ze szkła z odzysku, stare deski do krojenia, które mogą stać się dekoracją ściany, odnowione meble, których funkcja była zupełnie inna – jak na przykład stół, który pełnił kiedyś funkcję podstawy maszyny do szycia.

Sprzęt AGD o nordyckiej duszy 

Na rynku znajdziemy również wyposażenie kuchni hołdujące skandynawskiej filozofii minimalizmu. Nie jest trudno rozpoznać takie przedmioty. Występują najczęściej w stonowanej kolorystyce, operując w spektrum beżu, szarości, bieli, a także eleganckiej matowej czerni. Ich wykonanie jest najwyższej jakości, z użyciem materiałów najlepszego gatunku, a pomyślane są przede wszystkim jako urządzenia łączące funkcjonalność z pięknem. Minimalizm w świecie AGD to prostota formy, opływowe kształty, a także łącznie metalu i drewna w harmonijną całość. Urządzenia stworzone wedle tej filozofii są klasyczne, piękne i pozbawione udziwnień, wytrzymałe –  robią dokładnie to, do czego zostały stworzone tak jak w przypadku marki BOSSE&BOJE.

Skandynawskie dodatki do domu 

Jeśli meble i oświetlenie jest fundamentem stylu skandynawskiego, to dodatki są jego duszą. To właśnie w doborze ozdób i innych niewielkich przedmiotów ujawnia się nasz indywidualny charakter i to, jacy jesteśmy naprawdę. W ramach tej stylistyki popularnym wyborem są wazony i miski z ręcznie wykonanej ceramiki, drewniane ramy, lustra w stalowych obramowaniach. Motywem przewodnim powinna być tu prostota i oszczędność środków wyrazu. Ten styl nie lubi krzykliwych, skomplikowanych wzorów, stawia na stonowane barwy i brak przesady.  

Skandynawski minimalizm to uniwersalna estetyka, w której założenia jak i efekty, tworzą atrakcyjny wybór dla osób doceniających spokój w swojej przestrzeni życiowej.