Reklama

Reklama

Serwisowanie samochodu w ASO – zysk czy strata?

 Każdy, kto posiada samochód staje przed wyborem – czy serwisować auto w autoryzowanym serwisie (ASO) czy korzystać z usług warsztatu niezależnego. Zastanawia się czy, i jakie korzyści daje serwisowanie auta w autoryzowanym serwisie (ASO).
Portal OtoMoto.pl opublikował raport „Różnice w cenach samochodów serwisowanych w autoryzowanych serwisach (ASO) i warsztatach niezależnych na podstawie ogłoszeń umieszczonych w portalu OtoMoto.pl w 2014r.” W badaniu przeprowadzonym przez lidera rynku ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce, wzięto pod lupę oferty sprzedaży wybranych modeli samochodów używanych, które zostały opublikowane w 2014 r. Głównym celem raportu było porównanie cen konkretnych modeli aut z rozróżnieniem na to, czy były one serwisowane w autoryzowanym serwisie (ASO) czy w warsztacie niezależnym. Wnioski z raportu są jednoznaczne – serwisując samochód w autoryzowanym serwisie można zyskać nawet kilkanaście tys. zł podczas sprzedaży.
W badaniu wzięto pod uwagę wybrane modele 19 marek wolumenowych i 5 marek z segmentu premium. Analizując wyniki poszczególnych marek da się zauważyć dość oczywistą zależność, że im nowszy samochód posiadający historię serwisowania w autoryzowanej stacji, tym różnica jego wartości jest znacznie wyższa. Średnia różnica w cenie we wszystkich uwzględnionych markach wynosi 11%. Oznacza to, że serwisując auto w ASO, podczas sprzedaży można uzyskać cenę wyższą o ponad 5 tys. zł. Średnia korzyść dla marek wolumenowych wynosi 10%, co w przeliczeniu na złotówki pozwala uzyskać cenę wyższą o ponad 3 tys. zł. Samochody z segmentu premium serwisowane w autoryzowanej stacji obsługi są droższe średnio o 17%, czyli o ponad 13 tys. zł.
Komentuje: Marcin Szturma, Dyrektor Działu Handlowego serwisu OtoMoto.pl
„Jak wiadomo, jest wiele czynników, które wpływają na to, jaką cenę możemy ustalić podczas sprzedaży samochodu, i jak szybko taki pojazd możemy sprzedać. Serwisowanie samochodu w autoryzowanej stacji obsługi na pewno wpływa korzystnie na czas i cenę sprzedaży. W przypadku samochodu starszego (10- czy nawet 15-letniego) historia serwisowania nie wpłynie znacząco na cenę sprzedaży, choć i tak będzie ona wyższa niż cena zbliżonego modelu bez książki serwisowej prowadzonej przez ASO. Fakt udokumentowanej historii serwisowania auta będzie natomiast bardzo dużym atutem, który znacząco wpłynie przede wszystkim na czas sprzedaży pojazdu. Serwisowanie w ASO na pewno pozwoli skrócić czas sprzedaży auta.
Klienci szukający samochodów są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że auto z książką serwisową na pewno będzie bardziej zadbane i utrzymane w lepszej kondycji. Książka serwisowa prowadzona przez autoryzowany serwis zmniejsza przede wszystkim ryzyko związane z wypadkowością auta. Dodatkowo kupujący ma pewność, że wszystkie naprawy auta odbywały się zgodnie z wytycznymi producenta, a użyte podczas nich części były oryginalne. Te wszystkie czynniki przekonują potencjalnego nabywcę auta, że warto zainwestować w samochód, który był serwisowany w ASO. W przypadku nowszych samochodów ma to już o wiele większe znaczenie. Przede wszystkim z uwagi na ich wyższą wartość.
Nie można oczywiście spodziewać się, że w przypadku auta o wartości do 10 tys. zł serwisowanego w ASO, uda się je sprzedać o 30 proc. drożej niż odpowiednik serwisowany w warsztacie niezależnym. Należy jednak pamiętać, że ogromnym atutem posiadania udokumentowanej historii serwisowej jest przyspieszona sprzedaż auta. OtoMoto.pl nie jest w stanie precyzyjnie określić momentu transakcji. Widać jednak, że ogłoszenia aut serwisowanych w ASO rotują szybciej. To ogromna przewaga aut serwisowanych w ASO.”
autor: Bstok.pl