Reklama

Rozpoczął się 40. Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej

Zarząd Województwa Podlaskiego po raz kolejny wsparł organizację Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

– Jest to jedno z tych wydarzeń, które podkreśla wyjątkowość naszego regionu – jego bogactwo kulturowe. Cerkiewna muzyka liturgiczna jest nieodłączną częścią naszej tradycji. To zaszczyt, że możemy wspierać tego rodzaju przedsięwzięcia – mówił Artur Kosicki tuż przed koncertem.

„Śpiew cerkiewny to droga do Boga”

Po krótkiej modlitwie otwierającej uroczystości Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wyjaśniał, jak ważną rolę w liturgii prawosławnej pełni śpiew.

– Życie cerkwi jest niemożliwe bez śpiewu cerkiewnego. Śpiew cerkiewny jest nieodłączną częścią natury aniołów, którzy nieustannie wychwalają Boga swoim śpiewem: święty, święty, święty jesteś Panie!  Śpiew cerkiewny to modlitwa, to droga do Boga – podkreślił.

„40 lat minęło”
Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się właśnie pod takim hasłem. W ciągu czterech dekad wpisał się on na stałe w mapę wydarzeń kulturalnych województwa podlaskiego.

– 40 lat historii jest to taki bardzo krótki okres czasu, natomiast 40 lat historii festiwalu jest to okres, nad którym warto się pochylić.  Zaczynaliśmy skromnie, w innych warunkach, w maleńkiej drewnianej nieistniejącej już cerkwi, w innej sytuacji politycznej i społecznej od prezentacji kilku okolicznych chórów. Trudno było sobie wyobrazić, że ten maleńki strumyk, zacznie się przeobrażać każdego roku w wielką rzekę – mówił jego wieloletni dyrektor ksiądz mitrat Michał Niegierewicz.

Obecnie festiwal cieszy się ogromnym prestiżem i wielką popularnością.  Biorą w nim udział chóry cerkiewne z całego świata.

„Muzyka cerkiewna – cenny skarb kultury niematerialnej”

Od lat wydarzenie jest odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP. W tym roku podobnie jak w latach ubiegłych specjalny list gratulacyjny skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. List odczytał minister w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

„Cieszę się, że mimo opóźnień i utrudnień spowodowanych panującą sytuacją, ta ważna jubileuszowa edycja została przygotowana z rozmachem, a śpiewacy z Polski i kilku innych krajów będą prezentować swoje umiejętności także poza Hajnówką (…). Według myślicieli chrześcijańskiego Wschodu śpiew kościelny powinien być dźwiękową ikoną, muzyczną bramą, czy też pomostem do rzeczywistości nie z tego świata. Muzyka cerkiewna jako cenny skarb kultury niematerialnej jest elementem wspólnej spuścizny narodów naszej części Europy” – napisano m.in. w liście.

Festiwalowy tydzień

W ramach festiwalu (13-17.09) zaplanowano trzy dni przesłuchań. Weźmie w nich udział blisko 30 chórów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Serbii, Rosji i Litwy. Przez wzgląd na obostrzenia pandemiczne nie wszystkim udało się dotrzeć do Hajnówki – część artystów wystąpi online. Publiczność będzie miała możliwość oglądania występów za pośrednictwem mediów społecznościowych i lokalnej telewizji.

Podczas festiwalowego tygodnia odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących: koncerty m.in. w Warszawie, Supraślu, Trywieży, Bielsku Podlaskim. We wtorek (14.09) w Hajnowskim Domu Kultury i w Cerkiew Soboru Świętej Trójcy w Hajnówce zostaną otwarte wystawy poświęcone jubileuszowi. Ostatniego dnia przesłuchań konkursowych w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie” w Puszczy Białowieskiej obędzie się koncert plenerowy „Uczta Folklorystyczna”. Z okazji jubileuszu zostanie wydany także album okolicznościowy, przedstawiający dzieje Festiwalu w fotografii.
Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej zakończą Koncerty Galowe w Hajnówce i w Białymstoku.

W trakcie uroczystości inauguracyjnych tradycyjnie wręczono nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogomskiego – otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury duchowej prawosławia i jedności chrześcijan. Szczególnie uhonorowany został też Metropolita Sawa, któremu wręczono odznakę „Zasłużony dla powiatu Hajnowskiego”. 
W poniedziałkowym koncercie wzięli też udział m.in. posłanka Aleksandra Szczudło, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski , radny wojewódzki Mikołaj Janowski.  

Aneta Kursa
fot.: Piotr Babulewicz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama