Reklama

Premierowy pokaz filmu „Powstaniec 1863”

Duże emocje i pierwsze pozytywne opinie. Kinowa adaptacja losów ks. Stanisława Brzóski, legendarnego uczestnika Powstania Styczniowego, urzekła widzów wtorkowego (09.01) pokazu w Warszawie. W projekcji wziął udział marszałek Artur Kosicki – partnerem strategicznym produkcji jest Samorząd Województwa Podlaskiego. Już 12 stycznia film trafi na ekrany kin.


Obraz w reżyserii Tadeusza Syki to powrót, po 30 latach, tematyki Powstania Styczniowego na duży ekran. Opowiada on historię charyzmatycznego polskiego duchownego ks. Stanisława Brzóski – generała i naczelnego kapelana wojsk powstańczych. Walczył z wojskami rosyjskimi na pograniczu Podlasia i Lubelszczyzny m.in. pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, czy Sławatyczami. Ks. Brzóska uważany był za postrach Rosjan, nazywano go duchem. Został stracony 23 maja 1865 r. , po śmierci stając się symbolem oporu Polaków przeciw zaborcom.

– Wspaniały, przejmujący film – mówił po seansie marszałek Artur Kosicki.  – Ksiądz Stanisław Brzóska to legenda Powstania Styczniowego i ważna postać w historii naszego regionu. Liczymy na to, że dzięki filmowi, będzie szerzej znana, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków, a jego postawa stanie się dla nich inspiracją. Zapraszam do kin.

W roli tytułowego ks. Brzóski w „Powstańcu 1863” wystąpił Sebastian Fabijański. W obsadzie aktorskiej zobaczyć można także Ksawerego Szlenkiera, Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak i Marcina Kwaśnego.

Dawid Korpacz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Mateusz Duchnowski

Źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Reklama