Reklama

Podlaski Instytut Kultury zaprasza na prezentację książki i podsumowanie konkursu plastycznego Rockowania 2022. Trwają zapisy na…

Spotkanie z Uładzimirem  Arłovem będzie połączone z prezentacją jego książki „Porucznik Piatrowicz i chorąży Duch”. Była wydana w 2021 roku w wersji dwujęzycznej przez Warsztaty Kultury w Lublinie. Niezwykłość tej książki – jak piszą wydawcy – polega na jej różnorodności i jednorodności zarazem. Ballady, których akcja rozgrywa się na przestrzeni wieków, przez które przewija się cała plejada postaci historycznych i współczesnych, od kata w rodzinnym Połocku autora, przez renesansowych artystów z Padwy, Casanovy, po współczesnych poetów ukraińskich, łączy osoba autora – poety i historyka, podróżnika. Niemal reportażowy realizm łączy się z oniryzmem, liryzm przeplata się z ironią i sarkazmem, a poczucie humoru z poczuciem tragizmu.

Z kolei dzień później, 30 kwietnia, będziemy świadkami podsumowania przeglądu i wręczenia nagród w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Plastycznej. Konkurs ten jest organizowany cyklicznie, co dwa lata. Jest on formą popierania i rozwijania twórczości plastycznej amatorów z województwa podlaskiego. Uczestnicy mogli przekazać do udziału w przeglądzie maksymalnie dwie  prace w technice malarskiej i rysunkowej lub do pięciu prac w technice rzeźbiarskiej. Nadesłane prace charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym, dużą różnorodnością tematyczną oraz bardzo dobrymi umiejętnościami warsztatowymi twórców. Po obejrzeniu 328 prac 122 autorów z trzech dziedzin sztuki (malarstwo, rysunek, rzeźba), komisja przyznała nagrody w łącznej wysokości 6 tys., sfinansowane ze środków Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku.

źródło: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku
oprac.: Barbara Likowska-Matys

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama