Po prawie 35 latach powraca Dodge Challenger

O powrocie do produkcji legendarnego Dodge’a Challenger – po niemal 35 latach przerwy poinformował 1 lipca bieżącego roku prezes i dyrektor naczelny Chrysler Group Tom LaSorda. Nowa wersja tego samochodu zadebiutuje na rynku USA już w roku 2008.
Dodge Challenger zadebiutował na jesieni 1969 jako model roku 1970. Zbudowany na identycznej z Plymouth’em Barracuda platformie „E-body” miał jednak wydłużony o 50,8 mm rozstaw osi, a więc więcej miejsca w środku.
Od samego początku Dodge Challenger oferowany był na rynku jako dwudrzwiowy hardtop lub kabriolet (convertible). Zgodnie ze sportowym wizerunkiem swej marki już w pierwszym roku produkcji Challenger wystawiony został w licznych zawodach, z których najważniejszymi były wyścigi serii Sports Car Club of America (SCCA) Trans-Am oraz klasa Pro Stock rozgrywana przez National Hot Rod Association.
Na potrzeby homologacji do wyścigów SCCA Trans-Am – pojawiła się także wersja limitowana T/A. W roku 1971 Dodge Challenger wystąpił w roli pace car (moderatora) wyścigów Indianapolis 500. Efektem przeprowadzonego w 1972 roku restylingu był m.in. powiększona, prostokątna krata wlotu powietrza z opuszczonymi narożnikami. Ostatni Challenger zjechał z linii montażowej w roku 1974, a jego łączna sprzedaż w pięcioletnim okresie produkcji wyniosła 188.600 sztuk.
Pomimo swego krótkiego „życia” (1970 – 1974) Dodge Challenger zyskał sławę jednego z najbardziej poszukiwanych „pony cars” – a pedantycznie odrestaurowane i rzadkie dzisiaj egzemplarze osiągają ceny sześciocyfrowe.
autor: Bstok.pl
Źródło Chrysler

Reklama