Opis zdarzenia do odszkodowania – jak go przygotować?

Reklama

Prawidłowo wykonany opis zdarzenia ułatwi  szybkie i bezproblemowe otrzymanie odszkodowania od ubezpieczyciela. Przekonaj się, dlaczego ten dokument jest tak ważny.

Dzięki opisowi zdarzenia drogowego przebieg np. kolizji jest udokumentowany i potwierdzony przez strony. Zdecydowanie upraszcza to proces likwidacji szkody. Jednak jak przygotować taki dokument?

Co powinien zawierać opis zdarzenia drogowego?

Opis zdarzenia drogowego należy sporządzić wtedy, gdy na miejsce zdarzenia nie jest wzywana policja. Nie zawsze bowiem istnieje konieczność wzywania funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia – szczególnie jeżeli uczestnicy kolizji nie mają wątpliwości co do przebiegu zdarzenia oraz winy.

Pamiętaj o tym, że choć w przypadku stłuczek nie zawsze wzywa się policję, to po wypadku (czyli wtedy, gdy chociaż jeden z uczestników zdarzenia ma uszczerbek na zdrowiu lub poniósł śmierć) – istnieje obowiązek wezwania funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia.

Dzięki opisowi zdarzenia drogowego osoba poszkodowana podczas kolizji może ubiegać się o odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej. Jak zapewne widzisz – jest to bardzo istotny dokument. Jeżeli nie zostanie on prawidłowo przygotowany, może to generować problemy związane z wypłatą odszkodowania.

Opis zdarzenia do odszkodowania – jak go przygotować?

Nie ulega wątpliwości, że opis zdarzenia drogowego może wyglądać inaczej w zależności od konkretnej sytuacji. Ważne jest to, aby w takim opisie zawrzeć jak najwięcej szczegółów, dzięki którym osoba nieuczestnicząca w kolizji, będzie w stanie poznać i ocenić jej przebieg.

W związku z tym, opisując zdarzenie należy opisać przede wszystkim okoliczności zdarzenia, takie jak kierunek, sposób oraz prędkość, z jaką poruszały się samochody. Warto pochylić się nad kilkoma szczegółami i dokładnie napisać np. skąd i dokąd jechał dany pojazd. Istotne jest także określenie np. warunków pogodowych i innych czynników zewnętrznych.

Bardzo istotne są kwestie związane z datą zdarzenia oraz precyzyjnym określeniem czasu, w którym doszło do kolizji. Nie zapomnij również o tym, żeby dokładnie opisać pojazdy, które brały udział w zdarzeniu (z uwzględnieniem rejestracji i numeru VIN), a także zawrzeć dane dotyczące kierowców.

Opis zdarzenia – będący elementem oświadczenia o kolizji drogowej – ma być podpisany przez uczestników zdarzenia. Powinno się w nim znaleźć także przyznanie się do winy przez sprawcę.

Potrzebujesz więcej informacji na temat ubezpieczenia OC? Skorzystaj z kalkulatora LINK4: https://kalkulatory.link4.pl/moto/

Co zrobić, gdy sprawca nie chce się przyznać?

Oczywiście nie zawsze sytuacja jest na tyle klarowna, że sprawca bierze na siebie winę za spowodowanie zdarzenia drogowego. Wtedy obowiązkowo należy wezwać na miejsce policję.

To właśnie funkcjonariusze policji na miejscu zdarzenia są w stanie ocenić, jak wyglądała dana sytuacja. Notatka policyjna z miejsca zdarzenia  jest wówczas podstawą do wypłaty odszkodowania.

Jeżeli mimo interwencji policji, sprawca nie chce przyznać się do winy – konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Wówczas to właśnie sąd odpowiada za ustalenie winy (lub dokonuje podziału winy).

Opis zdarzenia do odszkodowania. Kilka słów na koniec

Opis zdarzenia drogowego jest bardzo istotnym czynnikiem, dzięki któremu możliwe jest szybkie wypłacenie odszkodowania osobie poszkodowanej. Dlatego też taki dokument należy sporządzić w sposób, który nie będzie budził wątpliwości.W przypadku, gdy sprawca wypadku nie chce wziąć winy na siebie – należy wezwać policję.

Dobrze jest jednak mieć na uwadze, że OC chroni przede wszystkim osoby poszkodowane w wypadku – jednak nie stanowi ochrony dla pojazdu sprawcy zdarzenia. Dlatego też zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4 i rozszerz swój zakres ochrony dzięki polisom takim jak Autocasco, Smart Casco czy Assistance.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Reklama