Reklama

OnkoRun 2022 – bieg po zdrowie

Samorząd województwa od kilku lat wspiera organizację OnkoRun.  

– To świetna inicjatywa, która wpisuje się bardzo dobrze w działania o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym. Tego typu przedsięwzięć nigdy nie jest za dużo – mówił Marek Malinowski, który w zarządzie województwa jest odpowiedzialny m.in. za obszar zdrowia i sportu. ­– Podczas biegu będzie okazja, żeby aktywnie spędzić czas, ale będzie także możliwość porozmawiania ze specjalistami z BCO. I właśnie o to nam wszystkim chodzi, żeby tej wiedzy było jak najwięcej. Rak to nie wyrok, jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia – zachęcał i jak zaznaczył, sam jest zainteresowany udziałem w wydarzeniu.

Marek Malinowski - konferencja prasowa w Białostockim Centrum Onkologii

Celem OnkoRun jest m.in. aktywizacja pacjentów onkologicznych, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. Natomiast, jak zaznaczył dr Piotr Skalij, przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem, aktywność ta jest niezwykle istotna. Bardzo ważne jest też, aby pacjenci, którzy przechorowali chorobę onkologiczną, mieli świadomość, że nie są z niej wykluczeni.

– Ta aktywność jest bardzo istotna, to tak naprawdę jeden z podstawowych elementów, chociażby walki z tzw. zespołem zmęczenia nowotworowego, który zdarza się dosyć często u naszych pacjentów. Aktywność fizyczna mobilizuje ich i ten zespół zmęczenia staje się zdecydowanie mniej dokuczliwy. Co więcej, chcemy pokazać, że łatka pacjenta onkologicznego jest bardzo niesprawiedliwa, bo wielu ludzi myśli, że taka osoba powinna siedzieć w domu, chuchać na siebie i dmuchać. Nie do końca tak jest. Ona ma prawo tak samo normalnie żyć, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby było inaczej – podkreślił dr Piotr Skalij.

Bieg adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin, sympatyków i pracowników BCO, pasjonatów biegania, jak również wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas.

W tym roku przewiduje się udział 350 biegaczy i trzy dystanse: 10 km, 5 km oraz spacer 2,5 km z personelem BCO.  

Uczestnicy konferencji prasowej.

W organizacji przedsięwzięcia pomaga od kilku lat supraska Fundacja Tworzywa, która specjalizuje się w przygotowywaniu imprez biegowych, ale, jak podkreśla prezes tej organizacji Magdalena Matejczuk, OnkoRun jest wydarzeniem szczególnym.

 – Jest bardzo szczególne dla nas, jako ludzi i jako mieszkańców Supraśla. Jesteśmy bardzo związani z tym miejscem. Miejscem, które jest jeszcze nieodkryte i dlatego wszystkie nasze działania sportowe kierujemy właśnie w serce Puszczy Knyszyńskiej. Bieg jest poprowadzony bardzo malowniczą trasą, więc oprócz sportowych emocji, to jeszcze jest chwila na oddech, czas dla siebie pośród natury – mówiła prezes fundacji.

I zaznaczyła, że ludzie zdrowi mogą się wiele nauczyć od osób biorących udział w tym biegu.

– Dla mnie osobiście jest to ogromna lekcja pokory. Nie tylko ze względu na to, że my na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że życie jest cennym darem i takie sytuacje, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy, mogą nas na chwilę zatrzymać.(…) Ten bieg buzuje dobrą energią – podkreśliła Magdalena Matejczuk.

Uczestnicy konferencji prasowej.

Do udziału w biegu zachęcała oczywiście dyrektor BCO Magdalena Borkowska:

– W Białostockim Centrum Onkologii nie ma miejsca na stygmatyzację pacjenta onkologicznego. Dajemy sobie i im taką szansę na normalne życie, fajne funkcjonowanie. OnkoRun to bardzo miłe spotkanie, rodzinne, wielopokoleniowe i takie, które daje przekonanie, że życie jest piękne. Nie rywalizujemy, tylko współpracujemy i zapraszamy całe rodziny.  

OnkoRun 2022 startuje o godz. 10, tradycyjnie z placu za Hotelem Borowinowy Zdrój.
Internetowe zapisy rozpoczną się w poniedziałek, 1 sierpnia, w samo południe na stronie elektronicznezapisy.pl.

Aneta Kursa
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama