Reklama

Oddział Geriatrii w szpitalu w Choroszczy ma już pierwszych pacjentów

Marek Malinowski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za sektor zdrowia zaznaczył, że zapewnienie osobom starszym dogodnych warunków jest niezwykle istotne.

– Nie każdy z nich ma bliskich, na których pomoc może liczyć. Dlatego tak ważne są placówki, które o seniorów dbają, miejsca, w których mogą czuć się bezpiecznie. Jako zarząd województwa zdajemy sobie z tego sprawę, wspierając instytucje takie jak ta – podkreślił. 

Utworzenie oddziału ma poprawić jakość opieki nad pacjentami w podeszłym wieku, zapewnić możliwość wnikliwej oceny stanu zdrowia, a także sprawności fizycznej i umysłowej.

– Zapotrzebowanie jest ogromne i każdy nowo otwierający się oddział wzbudza pozytywne zainteresowanie – mówi Krzysztof Szeweluk, dyrektor SPP ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy.

Seniorzy są hospitalizowani w nowoczesnych 1,2 lub 3-osobowych salach dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Oddział liczy 15 łóżek, jest tam również gabinet terapii zajęciowej oraz sala rehabilitacyjna. Pacjenci mogą korzystać z ogródka oraz siłowni na świeżym powietrzu.

– Pacjenci widzą, że jest tu o wiele więcej możliwości, niż w szpitalu internistycznym. Mamy także dodatkową opiekę, nie tylko pielęgniarską i lekarską. Nasi podopieczni czują się tu dobrze. Bardzo chętnie korzystają z ogródka – zaznaczyła Katarzyna Klimiuk, kierownik Oddziału Geriatrii SPP ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy.

W skład personelu wchodzą pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy oraz terapeuci zajęciowi. Do zespołu mają dołączyć także specjaliści chorób wewnętrznych oraz lekarz neurolog.

Geriatria jest 17 z kolei oddziałem w szpitalu w Choroszczy. Placówka posiada także oddział rehabilitacji neurologicznej, psychogeriatrii, leczenia zaburzeń nerwicowych i zaburzeń osobowości, oraz oddziały psychiatrii i terapii uzależnienia od alkoholu.

Szpital w Choroszczy jest jednostką ochrony zdrowia podległą Samorządowi Województwa Podlaskiego.

W regionie są jeszcze dwie poradnie geriatryczne przy Samodzielnym Szpitalu Miejskim im. PCK i Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku.

Paulina Tołcz
red.: Paulina Dulewicz
fot.: Paweł Krukowski

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama