Reklama

Obchody 102. rocznicy Bitwy Niemeńskiej w Sokółce

Uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny w Sanktuarium Najświętszego Sakramentu. Przewodniczył jej bp Henryk Ciereszko – biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. 

Po nabożeństwie uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam odbyły się wystąpienia okolicznościowe i występ Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki.

Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik wojskowy, gdzie zgromadzeni mogli bezpłatnie spróbować przepysznej grochówki na placu przy kinie w Sokółce.

W uroczystościach wzięli udział także: poseł Jarosław Zieliński, Bogusława Szczerbińska – wicewojewoda podlaski, podlascy samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, a także, harcerze i mieszkańcy Sokółki.

***
Bitwa Niemeńska, nazywana jest także operacją niemeńską. Miała charakter ciągu starć zbrojnych. Walki były częścią polskiej kontrofensywy przeciw bolszewikom. Jak oceniają historycy, ostatecznie bitwa przypieczętowała polskie zwycięstwo w wojnie z Rosją Sowiecką, a władze na Kremlu musiały zrezygnować z ówczesnych planów ekspansji komunizmu na Zachód.

Paulina Tołcz
red.: Cezary Rutkowski
fot.: iSokolka.eu

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama