Reklama

Nowy sprzęt medyczny w łomżyńskim szpitalu

– Ten zakup był niezbędny ze względu na zużycie poprzedniej aparatury – informował Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny za sektor zdrowia. – Chcemy, żeby podległe nam szpitale miały odpowiedni i nowoczesny sprzęt, więc decyzja o przyznaniu dofinansowania była prosta – dodał.

Badanie Angio OCT to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra.

Dotychczas użytkowany aparat pozwolił leczyć nie tylko mieszkańców naszego województwa, ale też z województw sąsiadujących: mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Przy jego użyciu wykonano ponad 25 tys. badań, umożliwił przeprowadzenie diagnostyki i leczenie operacyjne ponad 1,2 tys. pacjentów metodą witrektomii (zabieg polegający na wycięciu ciała szklistego, więc żelowej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej) oraz objęcie systematycznym leczeniem ok. 500 osób.

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama