Reklama

Czytaj PL – akcja nie z tej ziemi Środa Literacka z Jakubem Małeckim Spotkanie z Karolem Madajem w Książnicy Podlaskiej

Czytaj PL to akcja, która promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tys. użytkowników zrealizowało ponad 110 tys. wypożyczeń. Tegoroczna edycja, podobnie jak i poprzednia, promować będzie czytelnictwo głównie w internecie. Czytaj PL zagości na łamach serwisów literackich, Facebooku, Instagramie i TikToku.

Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji, które pozwolą zwrócić uwagę na literaturę wśród miejskiego zgiełku. Nie mogło zabraknąć wymyślonej przez Instytut Książki akcji „Upoluj swoją książkę”, w której uczniowie szkół średnich z całej Polski stają się ambasadorami Czytaj PL.

– Bardzo się cieszę, że uczniowie aktywnie włączają się w promocję czytelnictwa. „Upoluj swoją książkę” to bardzo ważna akcja, która stanowi dopełnienie prowadzonych przez Instytut działań proczytelniczych dla młodszych odbiorców realizowanych m.in. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, gdzie rozdaliśmy już ponad 3 mln książek – mówił Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booka i audiobooka przez cały listopad – znalazły się 4 reportaże. „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczak, za którą autorka w tym roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa, które w 2014 roku były nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza, czyli rozmowy o chorobach współczesnego świata oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady, będące pierwszą na polskim rynku antologią reportażu z Ameryki Południowej. Na tegorocznej liście nie zabrakło również kryminałów. Gatunek reprezentują: „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego.

Hasło tegorocznej edycji zobowiązuje, dlatego organizatorzy zapraszają do literackich podróży na inne planety  – „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników Kornel Filipowicz i jego „Formikarium”, a historię o miłości opowie Magdalena Witkiewicz swoją „Srebrną łyżeczką”. Wyjątkowe miejsce wśród udostępnianych w tym roku książek zajmują pozycje związane ze Stanisławem Lemem. Na czytelników czekają opowiadania mistrza polskiej fantastyki, czyli „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz „Awantury na tle powszechnego ciążenia” Tomasza Lema – biografii pisarza napisanej przez jego syna.

Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 dostępnych tytułów.

– Co roku staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i preferencjom naszych użytkowników – zarówno stałych, będących z nami od dawna, jak i nowych, dla których będzie to pierwsza przygoda z akcją Czytaj PL. Tym razem – po raz pierwszy w historii – z akcji Czytaj PL będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również użytkownicy czytników, takich jak Kindle™ czy InkBOOK! – podkreślił Paweł Polański, prezes księgarni internetowej Woblink.com.

Lista dostępnych książek:

Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)

Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)

Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)

Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)

Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)

Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)

Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)

Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)

Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)

Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)

Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)

Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

źródło i fot.: Książnica Podlaska w Białymstoku
oprac.: Paulina Tołcz

Źródło: Wrota Podlasia

Reklama