Reklama

Miejsce, gdzie nauka staje się zabawą. 13. edycja Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD) to niezwykle wartościowa inicjatywa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Od początku istnienia, tj. 2009 r., w przedsięwzięciu udział wzięło 1600 małych studentów.

– Ciągle są młodzi ludzie, którzy chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania, przede wszystkim w kierunkach technicznych – mówiła prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB. – Cieszę się bardzo, że startujemy w formule stacjonarnej. To zdecydowanie ułatwia efektywne wykorzystanie infrastruktury Politechniki Białostockiej – dodała.

Jednocześnie rektor największej uczelni technicznej w regionie zaznaczyła, że w razie potrzeby Politechnika jest przygotowana do przejścia na tryb zdalny nauki, a „zajęcia będą równie interesujące”.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 20.jpg

Szczepionka na wiedzę

PUD swoim zasięgiem obejmuje uniwersytety dziecięce z terenu województwa, działające przy Politechnice Białostockiej. W ramach zajęć uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia nauki i sztuki oraz przekonać się, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące.

Województwo Podlaskie już kolejny rok wspiera inicjatywę. Działania na rzecz edukacji wpisują się w zadania priorytetowe obecnego zarządu województwa.

– Jest mi niezmiernie miło, że możemy być partnerem w tym wydarzeniu. Tam, gdzie dzieje się dobrze, gdzie jest pomysł, ponadlokalność, tam jest Województwo Podlaskie. Zapewniam, że będziemy z państwem, ponieważ jest to szalenie piękna inicjatywa – miejsce, gdzie zabawa staje się nauką dla młodych ludzi – podkreślił Marek Olbryś.

Wicemarszałek podziękował też władzom uczelni i wykładowcom zaangażowanym w działalność PUD.

– Wprowadziliście innowację w świat nauki. […] Jestem przekonany, że zaszczepicie w uczniach chęć zdobywania wiedzy – dodał wicemarszałek.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 22.jpg

Tu nauka to przygoda

W tym roku akademickim przewidziano 130 miejsc i zaplanowano 15 zajęć dla najmłodszych studentów uczelni. Oprócz Białegostoku szeregi regionalnego uniwersytetu dziecięcego zasiliły Siemiatycze i Augustów. Lekcje poprowadzą specjaliści z różnych dziedzin.

– Pokazujemy dzieciom świat z innej strony, zachęcamy do tego, żeby jak najwięcej czasu poświęcać na zdobywanie wiedzy, gdyż to w przyszłości przekłada się na całe życie – mówił prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich PB.

Jak dodał, wielu absolwentów PUD zasiliło szeregi liceum, działającego przy Politechnice. Z kolei adepci pierwszych roczników, niejednokrotnie są dziś studentami PB.

– Praca włożona na wczesnym etapie kształcenia przyczynia się do tego, że te dzieci zostają u nas na uczelni, dalej chcą się kształcić, poznają świat z innej strony – zaznaczył prof. Szusta.

[26.10.2021] Podpisanie listu intencyjnego ws. Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego 21.jpg

Rekrutacja na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy ruszy 3 listopada, o przyjęciu zadecyduje kolejność zgłoszeń. W Białymstoku będzie się odbywała w formie elektronicznej, w Augustowie i Siemiatyczach przeprowadzą ją samorządy w porozumieniu ze szkołami podstawowymi. Aplikować mogą uczniowie klas 4-6.

We wtorkowym spotkaniu udział wzięli także burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki.


Anna Augustynowicz

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Mateusz Duchnowski

Reklama